• Wpisów:514
  • Średnio co: 4 dni
  • Ostatni wpis:4 dni temu
  • Licznik odwiedzin:9 714 / 2476 dni
Jesteś niezalogowany. Niektóre wpisy dostępne są tylko dla znajomych.
 
Wrocław plasuje się w ścisłej czołówce najdynamiczniej rosnących rynków biurowych w Polsce
W głównych ośrodkach biznesowych, poza Warszawą, powstaje teraz łącznie około 900 tys. mkw. powierzchni biurowych. Z tego we Wrocławiu, który obok Krakowa wiedzie prym w regionach, w budowie jest około 210 tys. mkw. biur. Według danych Walter Herz, zasoby stolicy Dolnego Śląska liczą dziś przeszło 1,1 mln mkw. powierzchni, co stanowi ponad 10 proc. zaplecza biurowego, jakim dysponują największe ośrodki miejskie w kraju. Wrocław należy do wąskiego grona najszybciej rozwijających się rynków biurowych w Polsce. Co roku zwiększa swoją ofertę średnio o kilkanaście procent.
Wysoka chłonność rynku
W pierwszym półroczu bieżącego roku trzy miasta: Kraków, Wrocław i Trójmiasto wygenerowały ponad 70 proc. całkowitego popytu na powierzchnie biurowe w miastach regionalnych, poza Warszawą. Wolumen transakcji najmu w aglomeracji wrocławskiej był jednak w tym okresie niższy od odnotowanego rok wcześniej w tym samym czasie. - W pierwszej połowie 2019 roku na wrocławskim rynku w większości zawierane były umowy typu pre-let. Przyczyną tego jest brak wolnych biur w gotowych budynkach. Współczynnik powierzchni niewynajętej w mieście obniżył się do poziomu 9 proc. Firmy, które poszukują przestrzeni kilku tysięcy metrów kw. mają trudności ze znalezieniem biura w oddanych biurowcach - informuje Mateusz Strzelecki, Partner i Head of Regional Markets w Walter Herz.
- Popyt na wrocławskie biura od dwóch lat plasuje się na rekordowo wysokim poziomie. Choć w początkowych miesiącach bieżącego roku zapotrzebowanie na powierzchnię nadal było bardzo duże, kolejne miesiące okazały się słabsze, co nie oznacza jeszcze, że tegoroczna chłonność rynku okaże się niższa od notowanych w ostatnich latach. Tym bardziej, że oferta rynku biurowego we Wrocławiu stale się zwiększa. Kilka inwestycji, będących w końcowej fazie realizacji, ma zostać oddanych jeszcze w tym roku. A do końca 2021 roku rynek wrocławski wzrośnie o około 250 tys. mkw. biur. Duże firmy deweloperskie szykują już następne projekty we Wrocławiu, które dostarczą na rynek kolejne 100 tys. mkw. – dodaje Mateusz Strzelecki.
Nowe biurowce
Na wrocławski rynek weszły w tym roku m.in. takie budynki jak City One, Żmigrodzka 83, STReet Point, SQ Business Center Wrocław, czy ostatnio ukończony przez Cavatinę Holding kompleks Carbon Tower, oferujący ponad 19 tys. mkw. powierzchni.
Pierwsi najemcy wprowadzają się też już do biurowca Nowy Targ firmy Skanska. Inwestycja, która usytuowana jest między placami Nowy Targ i Dominikańskim w południowej części Wrocławia, przyniosła ponad 21 tys. mkw. powierzchni.
Przy ulicy Powstańców Śląskich i Szczęśliwej we Wrocławiu Skanska prowadzi również budowę projektu Centrum Południe, w którym docelowo znajdzie się około 85 tys. mkw. powierzchni. W pierwszym etapie budowy powstają dwa budynki, które przyniosą ponad 26 tys. mkw. biur. Ich realizacja ma się zakończyć w drugim kwartale 2020 roku.
Kompleksy w trakcie realizacji
W stolicy Dolnego Śląska powstają najwyższej klasy obiekty biurowe, które są jednymi z największych kompleksów w Polsce. Nowe projekty oparte są na najnowszych rozwiązaniach technologicznych oraz ekologicznych i coraz częściej budowane w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jednym z nich jest inwestycja firmy Vastint, budowa której ma zakończyć się w grudniu br. Realizacja drugiej fazy projektu Business Garden Wrocław, położonego przy ulicy Legnickiej, przyniesie 79 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. To największa inwestycja, która realizowana jest aktualnie w miastach regionalnych, poza Warszawą. Kompleks zaoferuje łącznie 117 tys. mkw. powierzchni.
Echo Investment realizuje zaś przy ulicy Na Ostatnim Groszu inwestycję West 4 Business Hub. Obiekt, który dostarczy przeszło 80 tys. mkw. powierzchni biurowej, stanowi kontynuację inwestycji, w której powstały budynki West Gate i West Link. W pierwszym biurowcu West 4 Business Hub, który ma zostać oddany w trzecim kwartale 2020 roku, znajdzie się ponad 15,5 tys. mkw. powierzchni. Deweloper zapowiedział już rozpoczęcie jeszcze w tym roku budowy swojej następnej inwestycji we Wrocławiu.
Przed końcem 2019 roku Grupa Buma planuje natomiast zakończyć budowę drugiego biurowca we wrocławskim kompleksie Cu Office, położonym przy ulicy Jaworskiej. W czwartym kwartale br. budynek dostarczy 10,6 tys. mkw. powierzchni biurowej. W centrum Wrocławia trakcie budowy jest również biurowiec City 2 firmy Archicom, który w drugim kwartale 2020 roku przyniesie miastu kolejne 12 tys. mkw. biur.
Planowane obiekty
W planach są też następne, duże projekty. Firma i2 Development przygotowuje do budowy wielofunkcyjny obiekt, w którym powstaną lokale biurowe, mieszkaniowe i usługowe.
Do startu przygotowywane są też inwestycje w Porcie Popowice, który jest jednym z największych obszarów inwestycyjnych we Wrocławiu, obejmującym 14 ha. Plany zakładają, że na tym terenie powstanie ponad 2,5 tysiąca mieszkań, przestrzenie komercyjne oraz rekreacyjne. W tej lokalizacji wkrótce rozpocząć się ma budowa pierwszego budynku biurowego o powierzchni 13 tys. mkw. powierzchni użytkowej. 7-kondygnacyjny obiekt wyróżniać ma przeszklona elewacja z układem pionowych oraz poziomych przesłon, przypominających żyletki, tworzących naprzemienny rytm architektoniczny. Firma Vantage Development planuje zakończyć realizację biurowca do połowy 2021 roku.
Swoją kolejną, wrocławską realizacje szykuje również firma Develia. Na 5,5 ha działce przy ulicy Kolejowej deweloper zamierza wybudować nowoczesny obiekt biurowy.
Usługi dla biznesu najsilniejszą grupą najemców
Największe zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe we Wrocławiu zgłaszają firmy z branży IT. Wśród najemców wybija się sektor BPO/SSC, który nie tylko w stolicy Dolnego Śląska jest głównym najemcą nowoczesnych powierzchni biurowych. Branża zatrudnia w aglomeracji wrocławskiej 48 tys. osób, co stanowi około 15 proc. zatrudnienia w sektorze w Polsce i zajmuje w mieście około połowę dostępnej powierzchni biurowej. W pierwszym półroczu 2019 roku najemcy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu wynajęli w największych ośrodkach w kraju około 190 tys. mkw. biur, generując w tym czasie 25 proc. całkowitego popytu na powierzchnie biurowe. W tym wolumenie najmu największy udział miał Kraków i Wrocław, jako główne ośrodki sektora BPO/SSC w Polsce.
Szerokie plany firm sektorowych świadczą o wysokiej ocenie naszego rynku pod względem inwestycyjnym. Przekłada się to także bezpośrednio na decyzje inwestorów, którzy na naszym rynku realizują projekty biurowe i rozbudowują portfolio posiadanych nieruchomości.
Największe transakcje inwestycyjne
Potwierdzeniem dużego zaangażowania inwestorów we Wrocławiu była m.in. największa transakcja odnotowana w regionach w pierwszej połowie br. Filipiński holding ISOC za prawie 190 mln euro zakupił trzy biurowce wchodzące w skład kompleksu Business Garden we Wrocławiu oraz gdański Argon usytuowany w kompleksie biurowym Alchemia.
Podobnie, jak na wszystkich największych rynkach regionalnych w Polsce, we Wrocławiu dynamicznie rozwija się także zasób powierzchni flexi. Międzynarodowi operatorzy elastycznych biur zwiększają w mieście swój potencjał. W drugim kwartale br. m.in. Spaces, coworkingowy dostawca kreatywnej przestrzeni do pracy wynajął w wielofunkcyjnym centrum Wroclavia 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

o Walter Herz
Walter Herz jest wiodącym na rynku, polskim podmiotem prowadzącym działalność w sektorze nieruchomości komercyjnych i hotelowych na terenie całego kraju. Od 7 lat firma świadczy kompleksowe, specjalistyczne usługi w zakresie doradztwa inwestycyjnego. Zapewnia pełną obsługę firmom oraz instytucjom związanym z rynkiem nieruchomości. Eksperci Walter Herz wspierają klientów w poszukiwaniu i wynajmie powierzchni, komercjalizacji inwestycji, a także procesie zarządzania i administrowania projektami.
Poza siedzibą w Warszawie, firma posiada odziały w Krakowie i Gdańsku. Powołała pierwszą w kraju Akademię Najemcy, która oferuje najemcom powierzchni komercyjnych z całej Polski bezpłatne szkolenia stacjonarne, prowadzone w największych miastach w kraju. W trosce o najwyższy poziom etyczny świadczonych usług wprowadziła Kodeks Dobrych Praktyk. Firma Walter Herz jest zrzeszona w organizacjach i stowarzyszeniach wspierających rozwój sektora BPO/SSC w Polsce.
 

 
Czy w inwestycjach mieszkaniowych wciąż projektowane są lokale usługowe? Jak dużym zainteresowaniem nabywców się cieszą? W których osiedlach można je kupić? W jakich cenach? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości Dompress.pl

Mirosław Kujawski, członek zarządu Develia S.A.
Lokale usługowe posiadamy, zarówno w projektach zlokalizowanych w centrach miast, jak na przykład Bastion Wałowa w Gdańsku czy Osiedle Kamienna 145 we Wrocławiu. Oferujemy je również w inwestycjach wieloetapowych, głównie z myślą o klientach docelowych, m.in. w projektach Mała Praga w Warszawie i Osiedle Przy Srebrnej w Gdańsku. Sprzedaż lokali usługowych prowadzimy aktualnie w dziewięciu projektach, a ich cena zaczynają się od 4850 zł netto/mkw.
Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.
Lokale usługowe mamy w niemal każdej inwestycji, którą planujemy prowadzić do sprzedaży w najbliższym czasie. W osiedlu Stacja Centrum w Pruszkowie, gdzie powstanie pięć budynków mieszkalnych, projektanci przeznaczyli na lokale usługowe powierzchnię prawie 2 tys. mkw. Około 600 mkw. zajmą lokale usługowe w inwestycji Horizon Letnica w Gdańsku.
W tej chwili mamy w sprzedaży ostatnie lokale usługowe o powierzchni od 100 mkw. do 500 mkw. w naszej sztandarowej inwestycji, osiedlu Bliska Wola, gdzie docelowo powstanie 5000 lokali, a powierzchnia handlowo-komercyjna wyniesie łącznie około 8,5 tys. mkw. Ich ceny zaczynają się od 12,5 tys. zł za mkw. netto. W kameralnym budynku Willa Wiślana na warszawskim Tarchominie lokale usługowe o powierzchni od 28 mkw. do 95 mkw. są dostępne od kwoty 8 tys. zł za m kw. netto. Do sprzedania są też lokale o metrażach od 116 mkw. w cenach od 9,1 tys. zł do 14,3 zł za mkw. netto w prestiżowym apartamentowo-komercyjnym, 27 piętrowym wieżowcu Hanza Tower w centrum Szczecina. Na parterze i pierwszym piętrze na łącznej powierzchni 6 tys. mkw. przewidzianych zostało 17 lokali usługowo-handlowych.
Zbigniew Juroszek, prezes Atal
W zdecydowanej większość naszych inwestycji mamy lokale usługowo-handlowe. Są one bowiem istotnym elementem osiedla, ułatwiającym mieszkańcom kompleksowe załatwienie codziennych spraw. Dlatego już na etapie planowania i projektowania inwestycji rozważamy przeznaczenie przestrzeni pod funkcje usługowo-handlowe. Wybieramy najbardziej dogodne położenie lokali, aby były łatwo dostępne i widoczne z ulicy, a także przyporządkowujemy do nich miejsca parkingowe.
W łódzkiej inwestycji Apartamenty Drewnowska 43 dostępnych jest jeszcze 12 lokali usługowych liczących od 48 mkw. do 101 mkw., a w gdyńskim projekcie Modern Tower wolnych jest 7 lokali o metrażu od 40 mkw. do 258 mkw.
Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic
W każdej realizowanej inwestycji projektujemy lokale usługowe. Mają zazwyczaj niewielkie powierzchnie, które mogą służyć do prowadzenia małych sklepów czy punktów usługowych, głównie na potrzeby mieszkańców. Lokale usługowe o powierzchni od 28 mkw. do 99 mkw. mamy w inwestycji Wolne Miasto w Gdańsku w cenie od 5460 zł netto/mkw. oraz w inwestycjach warszawskich: Moja Północna na Tarchominie o metrażu 50-80 mkw. w kwocie od 7000 zł netto/mkw. i Przy Arsenale przy pl. Bankowym o powierzchni od 36 mkw. do 80 mkw. W ofercie jest też lokal biurowy na warszawskich Służewcu przy ulicy Obrzeżnej, gdzie mieściło się nasze biuro sprzedaży, który jest do nabycia w cenie 7080 zł/mkw.
Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest
W nowych inwestycjach projektujemy lokale usługowe. Z reguły cieszą się one dużym zainteresowaniem, jeśli są usytuowane w widocznych miejscach dla potencjalnych klientów. Aktualnie w ofercie mamy lokale usługowe w inwestycjach Okopowa 59A i Warszawski Świt, w projektach, które znajdują się w bardzo dobrych lokalizacjach Warszawy.
Wojciech Duda, wiceprezes Duda Development
W większości naszych inwestycji oferujemy również lokale usługowe, które chętnie wybierane przez naszych klientów. W pawilonie handlowo-usługowym w osiedlu Nowe Złotniki dostępne są obecnie dwa lokale na sprzedaż lub wynajem o powierzchni ponad 46 mkw. i 104 mkw. W Diasferze Łódzkiej lokale handlowo-usługowe wejdą w skład drugiego etapu inwestycji. Aktualnie oferujemy również lokale w budynku przy ulicy Czarnieckiego w Poznaniu o powierzchni 42 mkw., 68 mkw., 92-93 mkw., 157 mkw. i 199 mkw. Jest możliwość łączenia ich w celu utworzenia pomieszczeń o większym metrażu.
Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce mieszkaniowej Skanska
Lokale usługowe powstają najczęściej na parterach w osiedlach czy budynkach, które są realizowane wzdłuż istniejących lub nowo powstających ulic. Tworzą one w ten sposób wielkomiejską tkankę, zapewniając okolicznym mieszkańcom – nie tylko nowych projektów mieszkalnych – dodatkowy komfort. Lokale użytkowe są interesującym produktem inwestycyjnym. Zauważamy sporą grupę klientów zainteresowaną lokowaniem kapitału w tego typu nieruchomości. Odpowiadamy na te potrzeby i w części naszych projektów oferujemy przestrzenie usługowo-handlowe o zróżnicowanym metrażu i układzie pomieszczeń. Obecnie mamy takie przestrzenie w ofercie na osiedlu Holm House na warszawskim Mokotowie.
Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska
W większości naszych inwestycji znajdują się lokale komercyjne. Zależy to oczywiście od lokalizacji budynku oraz warunków zabudowy dla danego obiektu. Uważamy, że lokale komercyjne to ważna część projektów mieszkaniowych, nie tylko z uwagi na zainteresowanie klientów, ale także jako istotne udogodnienie dla mieszkańców naszych inwestycji.
Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu
Lokale użytkowe projektujemy niemal we wszystkich naszych inwestycjach. Klienci pytają najczęściej o lokale o powierzchni od 70 mkw. do 120 mkw., w których chętnie lokują się sklepy spożywcze, piekarnie, drogerie, czy pralnie. Nie narzucamy klientom funkcji lokalu, natomiast w niektórych inwestycjach, takich jak warszawski Ursus Centralny, gdzie docelowo powstanie około 1,6 tys. mieszkań, część lokali od razu przygotowujemy z myślą o prowadzeniu działalności gastronomicznej.
Inwestycją, w której szczególny nacisk położyliśmy na bogatą ofertę handlowo-usługową, jest Miasto Moje na warszawskiej Białołęce. W pierwszych dwóch etapach tego osiedla powstało aż 16 lokali komercyjnych. Kilka ostatnich jest jeszcze dostępnych w ofercie sprzedaży w cenach od 5200 do 7300 zł/mkw.
Podobną koncepcję swoistego „miasta w mieście” realizujemy we wspomnianym Ursusie Centralnym. W pierwszym etapie tego projektu przewidzieliśmy 9 lokali usługowych. Na wszystkie znaleźliśmy już chętnych, mimo że budowa ruszyła zaledwie kilka miesięcy temu.
Lokale użytkowe mamy również w gotowym projekcie Verdis na warszawskiej Woli w cenach 7500-7600 zł/mkw., a także w dwóch poznańskich inwestycjach: Młody Grunwald i Kamienica Jeżyce w cenach od 6000 zł do 6850 zł/mkw.
Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper
Lokale usługowe projektowane są w wielu realizowanych przez nas inwestycjach. W ramach bieżących projektów powstają m.in. w luksusowym kompleksie Sol Marina, oferującym prestiżowe apartamenty tuż przy Wyspie Sobieszewskiej. Znajdują się również w Hotelu Grano w centrum Gdańska oraz Verano Residence w Juracie. Lokale cieszą się dużym zainteresowaniem z uwagi na możliwość zwrotu podatku VAT w określonych przypadkach. Ich ceny zaczynają się od 14 451 zł netto/mkw.

Autor: Dompress.pl
 

 
Czy jest jeszcze przestrzeń do wzrostu cen mieszkań? Jakie są ku temu przesłanki? Czy obowiązujące stawki na rynku deweloperskim, które dobiły do rekordu z poprzedniej hossy, stanowią barierę psychologiczną dla klientów? Jak ceny rzutują na decyzje zakupowe? Opinie deweloperów zebrał serwis nieruchomości Dompress.pl.


Mirosław Kujawski, członek zarządu Develia S.A.
Ceny w większości miast są wyższe niż w 2007/2008, więc można mówić o rekordzie. Należy jednak pokreślić, iż teraz znajdujemy się w całkiem innych realiach rynkowych, tym samym nie można wprost porównywać obecnej sytuacji do tej sprzed ponad dekady. Wystarczy wspomnieć, iż w ostatnich latach, poza wzrostem cen mieszkań rosły też zarobki - średnio o ponad 70 proc. oraz inflacja o ponad 20 proc. Tym samym, pomimo zrównania się cen z poziomem stawek z lat 2007/2008, zdolność nabywcza klientów jest dziś dwukrotnie wyższa.
Ceny mieszkań najbardziej wzrosły w największych aglomeracjach, przy czym wzrost ten był różny w przypadku poszczególnych miast. Standardowo pod tym względem przoduje Warszawa, mocno zyskał Gdańsk, który zazwyczaj był za Krakowem i Wrocławiem, a który obecnie jest trzecim najdroższym miastem w Polsce, po Sopocie i Warszawie.
Zbigniew Juroszek, prezes Atal

Obecnie nie dostrzegamy przesłanek, które zwiastowałyby tendencje spadkowe w cenach mieszkań. Z drugiej strony nie ma także powodów, dla których ceny miałyby dynamicznie wzrastać. Jeśli otoczenie rynkowe się nie zmieni, należy spodziewać się raczej stabilizacji z utrzymaniem lekkiego trendu wzrostowego. Czynnikiem, który ma największy wpływ na cenę mieszkania jest lokalizacja inwestycji oraz standard osiedla. Za lokale w inwestycjach atrakcyjnie położnych z dostępem do licznych udogodnień klienci nadal są w stanie zapłacić więcej.
Warto zaznaczyć, że odnotowany na przestrzeni ostatnich miesięcy trend wzrostowy, jeśli chodzi o ceny mieszkań, miał związek z ciążącymi na branży budowlanej rosnącymi kosztami inwestycji. Przede wszystkim podrożały materiały budowlane i wykonawstwo, ale także ceny gruntów. Mówimy tu o znacznym wzroście, rzędu kilkuset złotych na metrze kwadratowym. Jednak w przypadku naszej firmy nie miało to aż tak znacznego jak u konkurencji przełożenia na ceny mieszkań. To zasługa naszego unikatowego modelu biznesowego, minimalizującego udział pośredników i bazującego m.in. na własnym generalnym wykonawstwie.
Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic
Obecny okres koniunktury na rynku mieszkaniowym ma nieco inną charakterystykę. Przede wszystkim wzrost cen nie jest tak gwałtowny, jak w latach 2005-2008, kiedy w ciągu 3 lat ceny w Warszawie wzrosły o 70-80 proc. Przy takim samym poziomie cen mamy zupełnie inną relację średniego wynagrodzenia do stawki za metr kw. Zakładając średnią 8000 zł/mkw., wskaźnik ten w roku 2008 wynosił 0,36, a w 2019 roku - 0,56. Inna jest również struktura finansowania, większy jest udział środków własnych w zakupie. Mamy w tej chwili niższe oprocentowanie kredytów, no i nie ma tak dużego udziału indywidualnych inwestorów zagranicznych, którzy byli bardziej podatni na skutki kryzysu w 2008 roku i później lawinowo wycofywali się z inwestycji.
Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Pod koniec 2018 roku eksperci prognozowali, że w roku 2019 nastąpi stabilizacja na rynku mieszkaniowym, a nawet, że ceny zaczną spadać. Jednak nie wydaje się to możliwe. Wciąż notowane są wzrosty cen przede wszystkim w związku z rosnącymi kosztami pracy i cenami materiałów budowlanych, a także działek. Na przykład na warszawskiej Woli, jednej z najdroższych dzielnic Warszawy, cena 1 mkw. mieszkania od początku tego roku wzrosła o 5,32 proc. W styczniu br. stawka za metr wynosiła średnio 10.467 zł, a obecnie 11.024 zł. Natomiast prognozowana cena na koniec bieżącego roku to 11.589 zł. Pomimo rosnących cen, nabywcy mieszkań z przeznaczeniem na wynajem nie tracą zainteresowania małymi lokalami w dobrych lokalizacjach, jakie mamy w projekcie Bliska Wola. Kupujący na własne potrzeby, decydując się na mieszkania o większych metrażach, chętnie wybierają nieruchomości położone dalej od centrów miast, gdzie obowiązują niższe ceny.

Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska
Trudno mówić o barierze psychologicznej. Myślę że mamy tutaj raczej do czynienia z twardym wyznacznikiem w postaci zdolności kredytowej. Dziś polityka banków jest znacznie bardziej roztropna niż w dobie minionego kryzysu. Wprowadzone zostało wiele regulacji m.in. w zakresie wymaganego wkładu własnego. Rynek znajduje się aktualnie w okresie względnej stabilizacji, jednak długofalowo możemy zakładać dalszy wzrost cen mieszkań. Pamiętajmy również, jak duże niedobory mieszkaniowe występują na polskim rynku. Jednocześnie też mieszkania w Polsce są znacznie tańsze niż w większości dobrze rozwiniętych krajów UE. Należy zakładać, że wraz z rozwojem naszego kraju, wzrostem płac w perspektywie wieloletniej, również ceny mieszkań będą równały do średnich stawek na rynkach UE.
Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest
Przewidujemy, że ceny mieszkań w najbliższym czasie mogą wykazywać nadal tendencje wzrostowe. Grunty nie tanieją, a wykonawstwo nadal jest drogie. Z kolei popyt na mieszkania nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Klienci, których nie stać na mieszkania w lepszych lokalizacjach zmuszeni są do poszukiwania tańszych ofert w innych dzielnicach, bardziej oddalonych od centrum lub na obrzeżach miast.
Wojciech Duda, wiceprezes Duda Development
Wysokie ceny mogą być realną barierą zakupu, jeśli chodzi o mniej atrakcyjne mieszkania. W tym przypadku może się zdarzyć, że klient podejmie decyzję o rezygnacji z kupna. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że naprawdę atrakcyjne mieszkania zawsze znajdą nabywców nawet wówczas, gdy ich ceny przekroczą rekordowe stawki z okresu poprzedniej hossy.
Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce mieszkaniowej Skanska
W odniesieniu do cen mieszkań obserwujemy tendencję wzrostową. Trudno jednoznacznie przewidzieć przyszłość rynku, jednak nic nie wskazuje na to, że stawki za metr kwadratowy zaczną spadać. Szukając analogii, wystarczy spojrzeć na inne europejskie miasta, jak Paryż czy Londyn. Tam mieszkania zlokalizowane w centrum także kosztują coraz więcej. Mimo to popyt utrzymuje się na wysokim poziomie. Ludzie chcą żyć w coraz lepszych warunkach, dlatego szukają przestronniejszych, nowocześniejszych, lepiej skomunikowanych z innymi dzielnicami i wkomponowanych w zielone otoczenie osiedli. Za ten komfort są w stanie zapłacić więcej.
Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu

Bariery psychologiczne mają to do siebie, że są przesuwane. Kiedyś za taką barierę dla kupujących uważano stawkę 10.000 zł/mkw., a dziś średnia cena ofertowa w Warszawie przekroczyła już 10.200 zł/mkw., a w wielu inwestycjach jest znacznie wyższa.
Widzę przestrzeń do dalszego, umiarkowanego wzrostu cen. Z jednej strony, popyt utrzymuje się na wysokim poziomie, a z drugiej wciąż rosną koszty wykonawstwa, głównie koszty pracownicze. Mamy rynek pracownika, a w budownictwie mieszkaniowym, szczególnie na etapie prac wykończeniowych, potrzeba wielu rąk do pracy. Presja cenowa będzie więc się utrzymywać. Szczęśliwie, ceny gruntów przestały gwałtownie rosnąć, ustabilizowały się. Niemniej możemy spodziewać się dalszego wzrostu cen mieszkań, przy czym – moim zdaniem – w 2019 roku będzie to już raczej wzrost jednocyfrowy.
Piotr Tarkowski, dyrektor ds. Sprzedaży Allcon Osiedla

Nieruchomości co do zasady stanowią produkt, którego wartość rośnie w czasie. Wzrost zależy oczywiście od wielu składników, jak lokalizacja, otoczenie i jego niezmienność, sąsiedztwo, widok z okien. Ważna jest też jakość wykorzystanych materiałów oraz dodatkowe udogodnienia dla mieszkańców. Mieszkanie jest dobrem inwestycyjnym i bez względu na jego charakter powinno generować zysk. Rynki dojrzałe, gdzie zaspokojenie popytu jest wyższe niż na rynku polskim, notują stałą tendencję wzrostową. Nasz krajowy rynek nadal wykazuje duży deficyt podażowy. W związku z tym, bez względu na obecne wskaźniki makro i mikro ekonomiczne, które sprzyjają segmentowi nieruchomości, ceny będą rosnąć.
Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper
Najwyższe ceny mieszkań obowiązują w centrach miast, w topowych lokalizacjach. W przypadku takich nieruchomości można spodziewać się dalszego wzrostu cen m.in. z uwagi na ograniczoną ilość gruntów. Na rynku trójmiejskim klienci mają jednak szeroką możliwość wyboru najbardziej optymalnej propozycji w zależności od posiadanego budżetu. Popyt utrzymujący się na rynku pierwotnym na wysokim poziomie potwierdza, że nabywcy wciąż akceptują obowiązujące ceny.
Autor: Dompress.pl
 

 
W których inwestycjach deweloperzy mają w sprzedaży gotowe mieszkania o powierzchni do 50 mkw.? W jakich projektach znajdziemy takie lokale z krótkim terminem odbioru? W jakich cenach? Ofertę sprawdził serwis nieruchomości Dompress.pl.

Mirosław Kujawski, członek zarządu Develia S.A.
Gotowe mieszkania stanowią ułamek procenta naszej oferty. Należy zaznaczyć, iż od kilku miesięcy spada podaż mieszkań na rynku. Dostępna obecnie oferta jest najmniejsza od ostatnich kilku lat. Gotowych mieszkań na rynku praktycznie nie ma. Niewiele lepiej jest w przypadku projektów z bliskim terminem realizacji. W przypadku naszej oferty, ostatnie mieszkania w inwestycjach, gdzie klucze będzie można odebrać do 6 miesięcy, można znaleźć w projektach Małe Wojszyce we Wrocławiu, Osiedle na Woli w Warszawie, czy Świętokrzyska Park w Gdańsku. Ceny mieszkań zaczynają się od 5350 zł/mkw.
Zbigniew Juroszek, prezes Atal
Wśród gotowych mieszkań z krótkim terminem odbioru nie mamy w sprzedaży lokali o niewielkich metrażach. Mieszkania o powierzchni nieprzekraczającej 50 mkw. należą do najbardziej poszukiwanych i znikają z oferty w pierwszej kolejności. To norma, którą obserwujemy na wszystkich rynkach lokalnych. Takie lokale są bowiem atrakcyjne, zarówno dla osób zainteresowanych zakupem pod własne cele mieszkaniowe, jak i dla inwestorów zainteresowanych nieruchomościami na wynajem.
Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu
Niewielkie mieszkania bardzo szybko znajdują nabywców i w większości naszych projektów sprzedawane są na długo przed zakończeniem budowy. Gotowe lokale o powierzchni do 50 mkw. mamy obecnie w sprzedaży jedynie w projekcie aparthotelowym Miasto Marina we Wrocławiu, położonym nad samą Odrą, vis-à-vis Politechniki Wrocławskiej. Ceny w tym projekcie zaczynają się od 319,5 tys. zł netto (+23% VAT) za apartament dwupokojowy o powierzchni 43 mkw.
Piotr Tarkowski, dyrektor ds. Sprzedaży Allcon Osiedla
Gotowe apartamenty mamy w puckiej inwestycji NEXO, położonej w odległości 50 m od plaży, z dala od turystycznego zgiełku, charakterystycznego dla Półwyspu Helskiego. W sprzedaży dostępne są funkcjonalnie zaprojektowane dwupokojowe apartamenty idealne, zarówno do całorocznego użytkowania, jak i wakacyjnego pobytu nad morzem. Ich ceny wraz z miejscem postojowym w hali garażowej zaczynają się od 353 tys. zł.
Mieszkania z krótkim termin odbioru oferujemy również w Gdyni i Gdańsku. W Osiedlu Gdyńskim, zlokalizowanym na skraju lasu, zaledwie 1,5 km od morza, można kupić dwupokojowe mieszkania o powierzchni od 45 mkw. do 51 mkw. z terminem odbioru w marcu 2020 roku.
Wojciech Duda, wiceprezes Duda Development
W tej chwili żadna z naszych inwestycji nie znajduje się na takim etapie, choć są dwie, których termin zakończenia budowy został wyznaczony na przyszły rok. Projekt Fyrtel Wilda ukończony zostanie w pierwszej połowie 2020 roku. Dostępne są w nim jeszcze trzy mieszkania o powierzchni do 50 mkw., tj. lokal o metrażu 41,70 mkw. w cenie 9632 zł/mkw., mieszkanie o metrażu ponad 46 mkw. za 8511 zł/mkw. i o powierzchni przeszło 49 mkw. w cenie 8227 zł/ mkw. W Diasferze Łódzkiej, której budowa planowo ukończona zostanie w ostatnim kwartale 2020 roku, mamy więcej mniejszych mieszkań. W ofercie są lokale o powierzchni od 33,7 mkw. w cenie od 5600 zł/mkw.
Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska
W tej chwili mieszkania o mniejszym metrażu mamy w sprzedaży w projekcie Omulewska 26. Lokale dostępne są w cenach od 9 tys. zł/mkw. do 10 tys. zł/mkw.
Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic
W ciągu miesiąca uzyskamy pozwolenie na użytkowanie dla piątego budynku, realizowanego w inwestycji Wolne Miasto w Gdańsku. Mamy tam jeszcze kilka mieszkań o powierzchni około 40 mkw. w cenie od 8000/ mkw. Inne inwestycje, które prowadzimy będą oddawane dopiero pod koniec 2020 roku.
Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper
W nowych etapach osiedla Nowe Rokitki w pobliżu Tczewa, których zakończenie budowy planowane jest na grudzień 2019 roku mamy jeszcze dostępne mieszkania o niewielkim metrażu. Przykładowy lokal o powierzchni ponad 40 mkw. jest do nabycia w kwocie 208,5 tys. zł brutto. Ostatnie mieszkania czekają na nabywców również w gdańskim osiedlu Foresta, gdzie termin oddania do użytkowania ustalony został na drugi kwartał 2020 roku. Już za 500 tys. zł można kupić trzypokojowy lokal o powierzchni ponad 63 mkw. Gotowe, luksusowe apartamenty oferujemy także w Juracie w kameralnej inwestycji Verano Residence.
Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.
Aktualnie nie mamy w ofercie gotowych, małych mieszkań.


Autor: Dompress.pl
 

 
Czy deweloperzy mieszkaniowi rozważają dywersyfikację portfela inwestycyjnego i przygotowują projekty z innego segmentu niż dotychczas realizowane? Jakiego rodzaju inwestycje planują wprowadzić na rynek w najbliższym czasie? Sondę opracował serwis nieruchomości Dompress.pl


Mirosław Kujawski, członek zarządu Develia S.A.
Na bieżąco monitorujemy trendy związane z realizacją projektów innych niż mieszkaniowe, tj. biurowe, czy handlowe. Przykładem tego jest aparthotel, który realizujemy w Gdańsku w ramach czwartego etapu Osiedla Bastion Wałowa. Analizujemy również projekty typu akademiki. Tego rodzaju inwestycje traktujemy jednak jako uzupełnienie naszej oferty. Opcje dla efektywnego wykorzystania dostępnego gruntu, ale skupiamy się jednak na inwestycjach, w przypadku których spółka odnosi sukcesy.
Zbigniew Juroszek, prezes Atal
Koncentrujemy się na budowie mieszkań o podwyższonym standardzie, dostępnych dla szerokiego grona odbiorców, co aktualnie jest zdecydowanie najbardziej rentowne. W obecnym otoczeniu rynkowym nie planujemy zaangażowania w inne segmenty. Nie wykluczamy jednak innych form działalności w przyszłości.
Jeśli chodzi o dywersyfikacje geograficzną jesteśmy jedynym deweloperem notowanym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, który działa we wszystkich największych aglomeracjach w Polsce. Realizujemy inwestycje w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, aglomeracji śląskiej, Łodzi, Poznaniu i Trójmieście. To docelowy model funkcjonowania firmy w kraju. Od wielu lat przyglądaliśmy się możliwościom rozszerzenia działalności poza granice Polski. Po dogłębnych analizach rozpoczynamy realizację projektu w niemieckim Dreźnie, gdzie mamy już gotowy projekt z pozwoleniem na budowę.
Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Poza budową mieszkań, zajmujemy się zarządzaniem nieruchomościami, m.in. w ramach 30 wspólnot mieszkaniowych, obejmujących 11 tys. lokali. Firma jest także właścicielem i operatorem 7 swoich hoteli i aparthoteli, które łącznie oferują 1174 pokoi i apartamentów dla ponad 2,6 tys. gości. Obiekty zapewniają również zaplecze konferencyjne z ponad 3 tys. miejsc, a także restauracyjne z 1677 miejsc. Inwestujemy także w segmencie magazynowym. Wkrótce rozpoczniemy budowę Parku Logistycznego w Szczecinie.

Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska

Oprócz standardowej działalności deweloperskiej, w ramach której niedawno rozpoczęliśmy inwestycje na nowym dla nas rynku krakowskim, jesteśmy także nadal aktywni w segmencie PRS (Private Rental Sector).W tej formule przygotowujemy już drugi projekt zlokalizowany u zbiegu ulicy Puławskiej i alei Niepodległości w Warszawie. Jesteśmy także pierwszym deweloperem, który zrealizował transakcje tego typu, sprzedając cały budynek mieszkalny Apartemty Pereca z gotowymi, wykończonymi mieszkaniami według standardu inwestora zagranicznemu funduszowi inwestycyjnemu, działającemu na rynku najmu długoterminowego.

Andrzej Gutowski, wiceprezes i dyrektor ds. sprzedaży Ronson Development
W ramach „mieszkaniówki” nie zamykamy się na żaden z segmentów. Mamy w ofercie lokale z różnych półek cenowych, od tzw. segmentu budżetowego po mieszkania o wysokim standardzie i apartamenty. Być może jedynie w segmencie popularnym, czyli najtańszych mieszkań nie będziemy obecni, co wynika z naszego modelu biznesowego. Ronson Development nie ma własnego zaplecza wykonawczego. Współpracujemy ze sprawdzonymi firmami w formule generalnego wykonawstwa, a ponieważ ostatecznie każda inwestycja musi się kalkulować, będziemy prowadzić tylko te projekty, które dają możliwość zrealizowania określonej marży.
Pozostaniemy też przy inwestycjach wielorodzinnych. Ich uzupełnieniem może być zabudowa jednorodzinna, ale tylko jako część większej inwestycji, a nie odrębny projekt. Przykładem może być tu nasz, prestiżowy projekt Nova Królikarnia zlokalizowany na warszawskim Mokotowie, w którym poza kameralnymi apartamentowcami, mamy też limitowaną ilość domów.
Nasza strategia nie zakłada natomiast wejścia w inne segmenty rynku nieruchomości. Nie będziemy więc budować biurowców, centrów handlowych, akademików, czy hoteli.

Piotr Tarkowski, dyrektor ds. Sprzedaży Allcon Osiedla

Od kilku lat oferta Allcon Osiedla wypełnia wszystkie segmenty rynku. Na rynku nieruchomości luksusowych mamy w ofercie apartamenty w Vilii Novej, zlokalizowanej w pierwszej linii zabudowy nad morzem w gdyńskim Orłowie. W segmencie premium budujemy obecnie apartamentowiec Tarasy Bałtyku, także położony w pierwszej linii zabudowy w gdańskim Przymorzu. Dla nadmorskich inwestorów, poszukujących second home mamy ciekawą propozycję w Pucku – Nexo Apartamenty na Klifie. W Gdańsku w sąsiedztwie starówki oferujemy Kamienice Malczewskiego, kameralną inwestycję z segmentu o podwyższonym standardzie, która położona jest w pobliżu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i największego w północnej Polsce centrum biznesowego. W Gdyni mamy z kolei Osiedle Gdyńskie, inwestycję z rynku popularnego, która ze względu na sąsiedztwo morza, nie jest dedykowana tylko dla rodzin, ale także inwestorów, poszukujących domu na wakacje, a docelowo relokację.

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper
Nasza oferta jest bardzo zróżnicowana pod względem rodzaju projektów, ich przeznaczenia oraz lokalizacji. Realizujemy, zarówno inwestycje mieszkaniowe w segmencie popularnym, jak i w standardzie premium, skierowane do najbardziej wymagających klientów. Dużą część stanową również projekty typowo inwestycyjne, przeznaczone w głównej mierze pod najem krótkoterminowy. Najwięcej naszych projektów znajduje się w Trójmieście, ale budujemy także w innych lokalizacjach. Planujemy między innymi wejść na rynek warszawski. Nasz portfel inwestycyjny już teraz jest mocno zdywersyfikowany.


Autor: Dompress.pl
 

 
Czy w związku z wejściem w życie nowych przepisów deweloperzy mieszkaniowi mają trudności z przekwalifikowaniem gruntów będących w użytkowaniu wieczystym we własność? W jakich lokalizacjach? Sondę przygotował serwis nieruchomości Dompress.pl

Zbigniew Juroszek, prezes Atal
W Warszawie urzędy nadal nie wystawiły odpowiednich zaświadczeń. To znacząco utrudnia działalność na tym rynku.
Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska
Mamy trudności z przekwalifikowaniem gruntów we własność, dotyczą one inwestycji położonych na terenie Warszawy. Chodzi o mieszkania, których własności nie udało się przenieść na nabywców w 2018 roku, a aby zrobić to po 1. stycznia 2019 roku konieczne jest uzyskanie zaświadczenia o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntu we własność. Na wydanie zaświadczeń, które pozwolą nam na wykonanie naszych zobowiązań umownych wobec klientów czekamy ponad pół roku i nadal trudno ustalić w niektórych przypadkach kiedy możemy się ich spodziewać, mimo że monitorujemy sprawę w urzędzie na bieżąco. Aktualnie jednak rozpatrywanych jest bardzo wiele złożonych wniosków i urząd nie wydaje ich w przewidzianych ustawowo terminie.
Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Nie mamy trudności z przekwalifikowaniem gruntów, gdyż z mocy ustawy grunty przekwalifikowują się automatycznie.

Andrzej Gutowski, wiceprezes i dyrektor ds. sprzedaży Ronson Development

Nie mamy problemów z przekwalifikowaniem gruntów we własność, ponieważ ten proces przebiega automatycznie po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie inwestycji. Bardziej problematyczny jest proces uzyskania zaświadczenia z gminy o przekwalifikowaniu gruntu i często trwa on bardzo długo. Jest to spowodowane tym, że przepisy weszły w życie w tym roku i urzędnicy jeszcze wdrożyli się w nowe zasady. Myślę, że w przyszłym roku wszystko wróci do normy.

Wojciech Duda, wiceprezes Duda Development

Dotychczas nie mieliśmy takich doświadczeń, ponieważ większość naszych inwestycji znajduje się na gruntach z prawem własności. Jesteśmy jednak żywo zainteresowani zmianami w przepisach, ponieważ prowadzimy obecnie sprzedaż mieszkań w Diasferze Łódzkiej, która częściowo realizowana jest na gruntach będących w użytkowaniu wieczystym.
Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Wszystkie nasze inwestycje, tj. Przy Arsenale i Moja Północna w Warszawie oraz Wolne Miasto w Gdańsku realizujemy na działkach, które są naszą własnością.
Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest
Jeszcze za wcześnie by mówić o jakichkolwiek trudnościach w przypadku naszych nieruchomości, ponieważ jesteśmy dopiero w początkowej fazie przeprowadzania procedur związanych z przekwalifikowywaniem gruntów.
Monika Foremniak, specjalista ds. sprzedaży mieszkań w firmie Peira
Nie mamy trudności z przekształceniem, ponieważ grunty, na których budujemy zarówno osiedle Oliwkowe, jak i Srebrzyńska Park III są naszą własnością i nie jest konieczna taka zmiana.
Katarzyna Nowicka, prezes zarządu w firmie Akord
Dotąd nie mieliśmy do czynienia z gruntami będącymi w użytkowaniu wieczystym.

Autor: Dompress.pl
 

 
Jakie są przyczyny rezygnacji z zakupu mieszkań na rynku deweloperskim? Z jakich powodów nabywcy odchodzą od kupna zarezerwowanych lokali? Jak często się to zdarza? Sondę przygotował serwis nieruchomości Dompress.pl
Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Zdecydowanie, najczęstszym podwodem odstąpienia od zakupu mieszkania jest brak zdolności nabywczej klientów, która weryfikowana jest na etapie rezerwacji. Procent rezygnacji zależy od inwestycji. Najniższy w inwestycjach, w których dominują zakupy za gotówkę, a lokale nabywane są głównie w celach inwestycyjnych. Większy odsetek rezygnacji notowany jest w projektach, gdzie zakup odbywa się przy wsparciu kredytowym.

Zbigniew Juroszek, prezes Atal

Powody, dla których klienci rezygnują z zakupu zarezerwowanego mieszkania bywają różne. Część osób jest zmuszona do zaniechania kupna lokalu z uwagi na trudności związane z pozyskaniem finansowania. Motywem takich decyzji bywają również względy osobiste, w tym zmiany potrzeb kupujących. Rezygnacje z kupna zarezerwowanego lokalu nie są jednak częstymi przypadkami.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Klienci na ogół nie rezygnują z podpisanej umowy rezerwacyjnej na mieszkanie. Zdarza si��, ale niezwykle rzadko, że klient zmienia decyzję, bo uzależniał kupno nowego mieszkania od sprzedaży posiadanego, a transakcji sprzedaży nie udało mu się przeprowadzić. Kupujący rezygnują też z powodu zmiany planów życiowych lub inwestycyjnych. Sporadycznie zdarzają się również rezygnacje z przyczyn finansowych. Klienci korzystają z naszego bezpłatnego doradztwa kredytowego. Doradca wybiera najlepiej dopasowaną do możliwości kupującego ofertę kredytu i realizuje wszelkie formalności, dzięki czemu zapewnia nabywcy pozytywną decyzję banku.

Andrzej Gutowski, wiceprezes i dyrektor ds. sprzedaży Ronson Development

Główną przyczyną wycofania rezerwacji jest brak finansowania ze strony banku. Klienci poszukujący mieszkania zazwyczaj wstępnie sprawdzają swoją zdolność kredytową, natomiast dopiero po podpisaniu umowy z deweloperem jest ona weryfikowana przez bank i czasem okazuje się niższa niż wstępnie zakładana.

Wojciech Duda, wiceprezes Duda Development

Rezygnacja z zakupu mieszkania to sytuacja, która zdarza się rzadko, a jeśli do niej dochodzi, przyczyną zazwyczaj jest odmowa przyznania kredytowania. Dla zapewnienia maksymalnego komfortu zakupu naszym klientom, posiłkującym się kredytem hipotecznym, gwarantujemy możliwość odstąpienia od umowy deweloperskiej w przypadku braku pozytywnej oceny banku.

Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska

Klienci bardzo rzadko wycofują się z zakupu zarezerwowanego mieszkania. Jedynym czynnikiem wymuszającym czasem takie zachowanie są problemy z uzyskaniem kredytu na zakup lokalu. Dotyczy to 5-10 procent klientów, którzy dokonali rezerwacji.
Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic
Rezygnacje, z którymi mamy do czynienia w naszych inwestycjach są głównie spowodowane brakiem zdolności kredytowej oraz przyczynami życiowymi i osobistymi. Stanowią zaledwie kilka procent wszystkich rezerwacji.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Rezygnacje, z którymi mamy do czynienia w naszych inwestycjach są głównie spowodowane brakiem zdolności kredytowej oraz przyczynami życiowymi i osobistymi. Stanowią zaledwie kilka procent wszystkich rezerwacji.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Najczęstszą przyczyną takiej sytuacji jest brak możliwości uzyskania kredytu przez klientów. Jednak nie zdarza się to zbyt często, ponieważ na etapie zainteresowania naszą ofertę zapewniamy nabywcom fachową pomoc eksperta finansowego, który bada zdolność kredytową i z reguły jest w stanie zdobyć finansowanie.

Monika Foremniak, specjalista ds. sprzedaży mieszkań w firmie Peira

Rezygnacje z rezerwacji mieszkań zdążają się rzadko. Jeśli klienci decydują się na podpisanie umowy rezerwacji są najczęściej już po kilku rozmowach dotyczących inwestycji, dobrze ją znają i ich decyzje są wiążące. Najczęstszym powodem rezygnacji z zakupu jest brak uzyskanego kredytu na mieszkanie.

Weronika Chylarecka, specjalista ds. marketingu w Blockpol Developer

Myślę, że co najmniej jedna trzecia klientów odchodzi od zakupu z powodu zmiany decyzji odnośnie lokalizacji, zbyt wysokiej ceny lub braku zdolności kredytowej.

Katarzyna Nowicka, prezes zarządu w firmie Akord

Najczęstszą przyczyną rezygnacji z zakupu mieszkania są zmiany planów życiowych oraz trudności ze sprzedażą nieruchomości na rynku wtórnym.

Marta Drozd-Piekarska, pełnomocnik zarządu Allcon Osiedla

Dzięki dostępowi do informacji klienci bardzo świadomie podchodzą do zakupu. Pierwszą, szeroką analizę dostępnych ofert przeprowadzają na stronach internetowych deweloperów, a następnie kontaktują się z tymi firmami, których propozycje spełniają ich oczekiwania. Przychodząc na spotkanie są dobrze przygotowani i często uzupełniają jedynie wiedzę o szczegóły dotyczące umowy, kosztów administrowania, czy kondycji finansowej firmy. Klienci dokonujący rezerwacji często są już związani z daną inwestycją i zwykle decydują się na zawarcie transakcji.

Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development

Klienci rezygnują z zakupu sporadycznie. Są to jednostkowe przypadki na przykład w sytuacji, gdy bank odmówi finansowania lub klient musi zmienić plany z przyczyn losowych.

DOMPRESS
 

 
Jak szybko sprzedają się mieszkania w nowych inwestycjach? Jakie lokale cieszą się największym powodzeniem kupujących? W jakich cenach? Sondę przygotował serwis nieruchomości Dompress.pl

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Tempo sprzedaży mieszkań w konkretnej lokalizacji, czy projekcie zależy do przyjętej przez spółkę strategii. W zależności o skali projektu, stanu dostępnej oferty, przyjmowany jest odpowiedni poziom cen mieszkań, który ma największy wpływ na to jak szybko lokale się sprzedają. Bez wątpienia, nadal najbardziej popularne wśród klientów są małe mieszkania, nabywane w celach inwestycyjnych. W zależności od miasta i lokalizacji, ceny lokali wahają się średnio od 250 tys. zł do 350 tys. zł. Dużym zainteresowaniem cieszą się również kompaktowe mieszkania trzypokojowe kupowane przez młode osoby, planujące powiększenie rodziny.

Zbigniew Juroszek, prezes Atal
Tempo sprzedaży lokali w nowych inwestycjach zależy od wielu czynników – standardu osiedla, dostępnych udogodnień, czy lokalizacji inwestycji. Trendem, który obserwujemy od 4-5 lat jest zainteresowanie zakupem przestronniejszych mieszkań. Wśród nabywców, którzy poszukują lokalu na własne cele mieszkaniowe, największą popularnością cieszą się trójki o powierzchni około 60-65 mkw. Klienci planujący zakup lokalu pod wynajem pytają natomiast zazwyczaj o dwupokojowe mieszkania do 50 mkw. Dużym zainteresowaniem cieszą się także kawalerki.
Cena odgrywa dużą rolę, jednak trudno wskazać jej górny pułap dla ogółu klientów. Duże znaczenie ma bowiem lokalizacja osiedla i dostęp do infrastruktury miejskiej, a także projekt, dostępne udogodnienia, czy standard wykonania. Największy potencjał mają lokale położone w centrach miast lub z dogodnym dojazdem do centrum. Za takie mieszkania klienci są skłonni zapłacić więcej. To tendencja, którą obserwujemy we wszystkich miastach, w których prowadzimy działalność.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

W Warszawie 30 proc. kupujących na rynku pierwotnym nie planuje wydać na mieszkanie więcej niż 350 tys. zł. Za atrakcyjną cenowo klienci uważają naszą ofertę w osiedlu Wrzosowa Aleja na Białołęce. Dwupokojowe mieszkania o powierzchni 35 mkw. w trzykondygnacyjnym budynku z mini-ogródkami kosztują w tej inwestycji 251 tys. zł. W cieszącym się dużym zainteresowaniem kameralnym budynku Willa Wiślana na Tarchominie najszybciej sprzedają się małe, funkcjonalnie zaprojektowane, dwupokojowe mieszkania w cenie 235 tys. zł. W warszawskiej Bliskiej Woli Tower, gdzie powstają mieszkania o wysokim standardzie, w równym tempie kurczy się pula mieszkań w cenie 17 tys. za mkw., jak i tańszych, usytuowanych z reguły na niższych kondygnacjach, w cenie poniżej 10 tys. zł za mkw.

Wojciech Duda, wiceprezes Duda Development
Zdecydowanie największym powodzeniem wśród klientów cieszą się kawalerki oraz nieduże mieszkania dwupokojowe, które kupowane są w pierwszej kolejności głównie ze względu na swój potencjał inwestycyjny. Ostatnio obserwujemy jednak trend związany z rosnącą popularnością przestronnych, czteropokojowych mieszkań na najwyższych piętrach, z ciekawym widokiem i możliwie jak największym balkonem lub tarasem. Tego rodzaju lokale spotykają się z dużym zainteresowaniem osób poszukujących mieszkań na własne potrzeby. Obok niedużych, jedno i dwupokojowych lokali, takie mieszkania są najpopularniejszymi pozycjami w naszej ofercie. Bestsellerem od lat jest również nasza pierwsza i najstarsza inwestycja, Nowe Złotniki - osiedle domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej i bliźniaczej. Przygotowujemy się właśnie do rozpoczęcia przedsprzedaży nieruchomości w czwartym etapie projektu, co dowodzi, że od kilkunastu lat trend ucieczki od zgiełku miasta jest silny.
Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic
Wciąż najbardziej popularne są małe mieszkania dwupokojowe o powierzchni 30-40 mkw. To zarówno najciekawszy produkt inwestycyjny, jak i najlepsza wielkość mieszkania dla osób dokonujących pierwszych zakupów na własne potrzeby. W tej drugiej grupie nabywców dużym zainteresowaniem cieszą się również kawalerki, które są mniej atrakcyjne dla inwestorów.
Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest
Mieszkania w nowych inwestycjach sprzedają się bardzo dobrze. Często już na etapie budowy cała oferta jest wyprzedana. Najszybciej sprzedają się mieszkania jedno i dwupokojowe o metrażu od 25 mkw. do 45 mkw. Zasobność portfeli klientów jest różna w zależności od lokalizacji.
Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska

Zdecydowanie najszybciej sprzedają się małe mieszkania jedno i dwupokojowe, co jest zasługą m.in. aktywności klientów inwestycyjnych.

Andrzej Gutowski, wiceprezes i dyrektor ds. sprzedaży Ronson Development
Nowe projekty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem klientów, mimo relatywnie odległych terminów odbioru. Najbardziej wymowny jest fakt, że w momencie uzyskania pozwolenia na użytkowanie większość inwestycji jest wyprzedana w 90-100 procentach. Wśród argumentów przemawiających za zakupem mieszkania w początkowej fazie realizacji inwestycji jest niewątpliwie fakt, że klienci mogą wówczas skorzystać z szerokiej oferty i pierwszeństwa wyboru lokali w cenie „startowej”, która później – jak pokazują ostatnie lata – może pójść w górę, w miarę postępów prac na budowie. Najlepsze lokale znikają z oferty błyskawicznie zaraz po starcie sprzedaży. Największym zainteresowaniem nieustająco cieszą się mniejsze mieszkania jedno i dwupokojowe.
Katarzyna Nowicka, prezes zarządu w firmie Akord
Wszystko zależy od regionu. Na Śląsku najszybciej sprzedają się mieszkania, których budowa już się rozpoczęła. Klienci najczęściej pytają o mieszkania o powierzchni do 45 mkw. i lokale o metrażu powyżej 90 mkw. Na rynku śląskim atrakcyjną dla klientów jest cena do 6000 zł /mkw. Najchętniej wybierane są lokale do kwoty 250 tys. zł.
Marta Drozd-Piekarska, pełnomocnik zarządu Allcon Osiedla
Większość deweloperów, w tym także Allcon, praktykuje zapisy klientów na listę przedsprzedażową, która umożliwia poznanie oferty zanim ma jeszcze charakter oficjalny. W zależności od rodzaju inwestycji, jej lokalizacji i atutów, zdarza się nam wyprzedaż oferty w ponad 15 proc. jeszcze na etapie przedsprzedaży. Klienci wybierają najchętniej lokale dwupokojowe, często kierując się potrzebą inwestycyjną lub poszukując pierwszego mieszkania w rodzinnych osiedlach. Często w pierwszej kolejności znajdujemy też klientów na mieszkania cztero i pięciopokojowe.
Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development
W dobrych lokalizacjach i przemyślanych projektach mieszkania sprzedają się na etapie budowy. W naszych projektach 95 proc. nabywców znajduje swoje mieszkanie przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie. Najlepiej sprzedają się małe mieszkania o metrażu w przedziale 27-45 mkw., a większe lokale kupowane są z reguły pod koniec realizacji inwestycji.
Weronika Chylarecka, specjalista ds. marketingu w Blockpol Developer
W inwestycji, którą prowadzimy we Wrocławiu przy ulicy Tęczowej najszybciej rozeszły nam się kawalerki o powierzchni do 30 mkw. W projekcie Nowe Żerniki natomiast mieszkania dwupokojowe o metrażu do 45 mkw.
Monika Foremniak, specjalista ds. sprzedaży mieszkań w firmie Peira
Najszybciej z oferty znikają małe mieszkania dwu i trzypokojowe. Podobnie, jak większe lokale w lokalizacjach doskonałych do mieszkania, blisko centrum miasta, jak na przykład nasza inwestycja Srebrzyńska Park, która położona jest jednocześnie tuż przy parku Zdrowie.

Autor: Dompress.pl
 

 
Czy ceny mieszkań doszły już do rekordowego poziomu ze szczytu ostatniej hossy sprzed ponad dekady? Czy możemy mówić o najwyższych cenach na rynku deweloperskim w jego historii? W jakich lokalizacjach mieszkania drożeją najszybciej? Sondę przygotował serwis nieruchomości Dompress.pl
Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.
Ceny w większości miast są wyższe niż w 2007/2008 roku, można mówić więc o rekordzie. Należy jednak pokreślić, że teraz znajdujemy się w zupełnie innych realiach rynkowych, dlatego nie można wprost porównywać obecnej sytuacji do tej sprzed ponad dekady. Wystarczy wspomnieć, iż w ostatnich latach, poza wzrostem cen mieszkań, wrosły też w kraju zarobki średnio o ponad 70 proc. i inflacja o ponad 20 proc. Tym samym, pomimo zrównania się cen mieszkań z poziomem z lat 2007/2008, zdolność nabywcza klientów jest dwukrotnie wyższa.
Ceny mieszkań najbardziej wzrosły w największych aglomeracjach w kraju, przy czym podwyżki były różne w poszczególnych miastach. Jeśli chodzi o wysokość stawek, niezmiennie wybija się Warszawa, niemniej mocno zyskał Gdańsk, który wcześniej plasował się za Krakowem i Wrocławiem, a dziś jest trzecim najdroższym miastem w kraju, po Sopocie i Warszawie.
Zbigniew Juroszek, prezes Atal
Faktycznie w skali całego rynku ceny mieszkań dotarły nominalnie, bez uwzględnienia inflacji, do poziomu cen ze szczytu hossy sprzed dekady. Najbardziej dynamiczne zwyżki dotyczyły rynku warszawskiego, wrocławskiego i krakowskiego. Jeśli jednak otoczenie rynkowe nie zmieni się, należy spodziewać się raczej stabilizacji poziomu cen, z utrzymaniem lekkiego trendu wzrostowego.
Warto zaznaczyć, że odnotowany w ostatnich miesiącach trend wzrostowy, jeśli chodzi o ceny mieszkań, miał związek z ciążącymi na branży budowlanej rosnącymi kosztami inwestycji. Przede wszystkim podrożały materiały budowlane i wykonawstwo, ale także ceny gruntów. Mówimy tu o znacznym wzroście, rzędu kilkuset złotych na metrze kwadratowym. Jednak w przypadku naszej firmy nie miało to aż tak znacznego, jak u konkurencji, przełożenia na ceny mieszkań. To zasługa naszego unikatowego modelu biznesowego, minimalizującego udział pośredników i bazującego m.in. na własnym generalnym wykonawstwie. Dzięki temu, w znacznym stopniu kompensujemy rosnące koszty inwestycji i niezmiennie oferujemy mieszkania w atrakcyjnych cenach.
Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.
Z danych NBP wynika, iż we wszystkich miastach z wyjątkiem Wrocławia, w ostatnim kwartale 2018 roku odnotowano najwyższą dynamikę wzrostu cen od czwartego kwartału 2007 roku. Jednak warto podkreślić, że dzisiaj sytuacja na rynku mieszkaniowym jest zupełnie inna niż dekadę temu. Deweloperzy podnoszą ceny ze względu na wyższe koszty robocizny i materiałów. Jeśli sytuacja na rynku wykonawstwa ustabilizuje się, dynamika wzrostu cen mieszkań prawdopodobnie ulegnie osłabieniu. Nieprędko jednak to nastąpi. W pierwszym kwartale 2019 roku, według danych rynkowych lokale sprzedawane przez deweloperów w 6 największych miastach Polski były średnio o ponad 11 proc. droższe niż rok wcześniej. Najszybciej drożały mieszkania w Warszawie, w szczególności w dobrych lokalizacjach. Na koniec marca br. średnia cena 1 mkw. w Warszawie wynosiła ponad 10 tys. zł, a rok temu było to 8,8 tys. zł/mkw. Średnia liczona jest jednak z uwzględnieniem zarówno cen apartamentów w inwestycjach premium, jak i z cen mieszkań dla mniej zamożnego klienta. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania o powierzchni do 55 mkw. i to właśnie takie lokale podrożały najbardziej.
Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development odpowiedzialny za sprzedaż i marketing
W przypadku miast, w których działamy, na pewno możemy mówić o rekordowo wysokich cenach mieszkań w Warszawie, Szczecinie, a nawet Poznaniu, gdzie dotychczas ceny rosły znacznie wolniej. Mieszkania wyraźnie podrożały, niezależnie od lokalizacji. Takie warszawskie dzielnice, jak Białołęka czy Ursus, które wcześniej kojarzone były z tańszymi ofertami, drożały równie szybko, jak lokalizacje bliżej centrum miasta.
Piotr Tarkowski, dyrektor ds. Sprzedaży Allcon Osiedla
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w większości polskich aglomeracji albo są na poziomie z ostatniej hossy, albo ten poziom przekroczyły. Ta sytuacja jest potwierdzeniem, że nieruchomości są długoterminowym instrumentem inwestycyjnym. Ceny nieruchomości co do zasady mają trend wzrostowy, pokazują to wykresy z rynków, których historia jest znacznie dłuższa niż nasza. Liderem wzrostów cenowych w ostatnim okresie jest Trójmiasto. To efekt synergii. Walory krajobrazowe, historia, turyści, ośrodek akademicki, międzynarodowy biznes kreują coraz większy popyt po stronie potrzeb mieszkaniowych oraz inwestycyjnych. To właśnie w Trójmieście bardzo szybko rozwija się rynek second home.
Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic
Średnie ceny nowych mieszkań w Warszawie i Trójmieście przekroczyły już poziom z lat 2007-2008. W Warszawie za lokale trzeba zapłacić przeciętnie 10 000 zł za mkw. wobec 9 200 zł/mkw. w 2008 roku. W Trójmieście mieszkania kosztują teraz średnio 8 900 zł/mkw. wobec 8 700zł/mkw. w 2007 roku.
O ile w poprzednim cyklu koniunktury wzrost cen był znacznie bardziej dynamiczny i nakręcany głównie zakupami spekulacyjnymi, w tym w znaczącej mierze przez inwestorów zagranicznych, o tyle w obecnym cyklu na szczególną uwagę zasługuje struktura popytu. Zakupy inwestycyjne obecnie również mają duży udział wśród dokonywanych transakcji, jednak największy procent stanowią zakupy na własne potrzeby oraz zakupy inwestycyjne drobnych inwestorów. W poprzednim okresie bardziej rozpowszechnione były zakupy pakietowe, kilkanaście lub kilkadziesiąt lokali nabywał jeden podmiot. A ewentualne wycofanie się takiego inwestora stanowi duże zagrożenie dla inwestycji, a w szerszym ujęciu także dla stabilności rynku. Niebagatelne znaczenie dla różnicy między obecnym a poprzednim cyklem koniunktury ma również struktura finansowania. Obecnie znacznie większy jest udział środków własnych. Nie ma też kredytów frankowych, które dzięki zaniżonemu oprocentowaniu powodowały, że osoby, które obecnie nie otrzymałby kredytu stać było na mieszkanie.
Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest
Na pewno ceny mieszkań w ostatnim czasie znacząco wzrosły, ale jest to zupełnie inna sytuacja niż ta sprzed ponad dekady. Aktualnie stawki idą w górę ze względu na wysokie koszty zakupu gruntów oraz wykonawstwa. Poza tym, marże deweloperów nie są wcale takie wysokie, jak mogłoby się wydawać. Najdroższe są oczywiście mieszkania w największych miastach w budynkach zlokalizowanych w ich centralnych częściach z dobrą komunikacją i bogatą infrastrukturą.
Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska
Sytuacja rynkowa jest dziś z pewnością zupełnie inna niż w 2007/2008 roku. Moim zdaniem samo porównanie wysokości cen nie jest tu najlepszym punktem odniesienia. Mieszkania nadal systematycznie drożeją, rynek rośnie jednak stopniowo i znajduje się we względnej równowadze, choć faktycznie od dłuższego czasu mamy do czynienia z przewagą popytu. Nie możemy jednak mówić o gwałtownych zmianach cen, ale raczej o stabilnych długofalowych wzrostach rynkowych.
Wojciech Duda, wiceprezes Duda Development
W topowych lokalizacjach w centralnych dzielnicach miast ceny nie tylko wyrównały, ale i przekroczyły te, które obowiązywały w czasie hossy. Zdecydowanie możemy mówić o rekordowych poziomach cen. Wraz ze wzrostem cen rosną oczekiwania nabywców. To zapotrzebowanie, na które odpowiadamy, proponując inwestycje wyróżniające się na przykład wyjątkowo estetyczną fasadą, czy starannie zaprojektowanymi układami mieszkań.
Monika Foremniak, specjalista ds. sprzedaży mieszkań w firmie Peira
Ceny mieszkań wzrosły znacznie od momentu hossy z 2007/2008 roku, a nawet przekroczyły stawki z tamtego okresu. Trudno prognozować, czy nastąpi już stabilizacja cen mieszkań, czy to jeszcze nie koniec wzrostu. Jeśli chodzi o wpływ lokalizacji na cenę, mieszkania drożeją najszybciej w centrach miast, gdzie klienci kupują nieruchomości z myślą o zainwestowaniu środków, a także w wyjątkowych miejscach, jak na przykład w sąsiedztwie terenów zielonych, jak nasza inwestycja Srebrzyńska Park, która znajduje się tuż przy największym łódzkim parku.
Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development
W wielu lokalizacjach ceny przekroczyły już poziom z ostatniej hossy, ale mamy też inne czasy. Stymulowanie gospodarki bardzo pomogło popytowi, zarówno stymulacja socjalna, jak i wyjątkowo atrakcyjny rynek fiskalny. Przeciętny Polak zarabia coraz więcej przy wyjątkowo niskim koszcie kredytu. Dzisiejszy wzrost również inaczej się rozwijał, był stabilniejszy i równoległy względem rynku. Nie zdążyliśmy zbudować sztucznej bańki, nie mniej jednak uważam, że wzrost cen nie będzie wyższy niż 5-10 proc.
Katarzyna Nowicka, prezes zarządu w firmie Akord
Ceny większości produktów na rynku stale rosną ze względu na wzrost płac, inflację, czy wyższe koszty prowadzenia działalności. Najszybciej drożeją mieszkania w centrach miast i w zabudowie śródmiejskiej.
Autor: Dompress.pl
 

 
W jaki sposób deweloperzy przyciągają klientów do biur sprzedaży w okresie wakacyjnym? Czy planują letnie promocje? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl
Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Mamy wakacyjną promocję, która dotyczy mieszkań o wysokim standardzie w bardzo dobrej lokalizacji w warszawskim Osiedlu Bliska Wola. W tej inwestycji wytypowaliśmy jedenaście lokali o powierzchni od 23 do 93 mkw., które w okresie letnim można kupić dużo taniej. Najwyższy upust, na jaki może liczyć klient to 46 555 zł.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Wbrew ogólnemu przekonaniu okres wakacyjny nie jest najgorszy, jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań. Wręcz przeciwnie, najmniejsze zainteresowanie klientów notujemy w drugim kwartale roku, a w okresie letnim następuje stopniowy wzrost zainteresowania, którego kumulacja następuje jesienią. Lato to czas kiedy większość z nas wyjeżdża na urlop, ale część osób poświęca go również na poszukiwanie mieszkania.

Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska

Zarówno w tym roku, jak i w latach ubiegłych nie odnotowaliśmy spadku sprzedaży, czy zainteresowania zakupem mieszkań w okresie wakacyjnym. Według naszych obserwacji istnieje grupa klientów, którzy właśnie latem decydują się przeprowadzić proces zakupu nowego mieszkania.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Niektórzy klienci poszukujący mieszkań są nawet bardziej aktywni w okresie wakacyjnym. Na urlopie mają więcej czasu na przemyślenia tak ważnej życiowej decyzji, jak zakup mieszkania. Do końca lipca oferujemy dodatkowy rabat przy zakupie lokalu, w różnej wysokości w zależności od inwestycji.

Piotr Tarkowski, dyrektor ds. Sprzedaży w Allcon Osiedla

Mamy w ofercie nieruchomości nabywane jako second home, dlatego nie notujemy spadku aktywności klientów latem. Odwrotnie niż to bywa na rynku popularnym, w naszym przypadku okres letni sprzyja wzrostowi zainteresowania zakupem, szczególnie wśród osób spoza Trójmiasta, które poszukują adresu w dobrej lokalizacji nad morzem lub blisko centrum miasta. Wakacje to czas, w którym klienci mogą spokojne przeanalizować naszą ofertę i podjęć rozmowy z doradcami.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Ze względu na duże zainteresowanie wszystkimi naszymi inwestycjami, nie planujemy żadnych akcji promocyjnych w okresie letnim.

Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development

Zachęcamy klientów do zakupów promocjami wakacyjnymi. Przygotowaliśmy specjalną ofertę na zakup mieszkania w Osiedlu Łomianki. Osoby, które do końca wakacji podpiszą umowę otrzymają bon o wartości kilku tysięcy złotych na wykończenie mieszkania w firmie redNet Dom. Chcemy skłonić klientów wynajmujących mieszkania do rozważenia zakupu nieruchomości na własność, tym bardziej że miesięczna rata spłaty kredytu często bywa niższa niż koszt wynajmu.

Przygotowaliśmy symulację wysokości rat dla 30 letniego kredytu w wkładem własnym w wysokości 10 proc. Przy zakupie lokalu o metrażu 51 mkw. w cenie 297 tys. zł miesięczna rata wyniesie 1 243 zł., a 66 metrowego mieszkania w cenie 373 tys. zł - 1 562 zł. Tymczasem obecnie mało realne jest znalezienie w Warszawie mieszkania do wynajmu w tej cenie.

Monika Foremniak, specjalista ds. sprzedaży mieszkań w firmie Peira

Planujemy letnie promocje dla naszych klientów planujących zakup mieszkania w Łodzi. W osiedlu Oliwkowym będą mogli kupić lokal nawet do 7 proc. taniej.

Katarzyna Nowicka, prezes zarządu w firmie Akord

Intensyfikujemy sprzedaż mieszkań w okresie przedwakacyjnym i już wtedy pojawiają się promocje.

Weronika Chylarecka, specjalista ds. marketingu w Blockpol Developer

Nie planujemy letnich promocji, ponieważ w naszych inwestycjach oferujemy mieszkania w konkurencyjnych cenach.

DOMPRESS
 

 
Czy nowela ustawy, która uwalnia obrót gruntami rolnymi o powierzchni do 1 ha pozwoli zwiększyć dostępność ziemi pod nowe osiedla? Czy tej wielkości parcele umożliwią realizację inwestycji mieszkaniowych? Czy zmiana przepisów będzie miała wpływ na ceny? W jakich lokalizacjach? Sondę przygotował serwis nieruchomości Dompress.pl

Zbigniew Juroszek, prezes Atal
Poprzez wprowadzony do polskiego porządku prawnego w 2016 roku szereg unormowań doszło do wstrzymania obrotu ziemią rolną, co negatywnie przełożyło się na budownictwo. Nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego może odblokować liczne grunty w obrębie największych polskich miast, które zostały zewidencjonowane jako rolne. Dzięki nowelizacji dostęp do takich działek dla inwestorów będzie łatwiejszy, co pozwoli na ich zagospodarowanie, w tym także budowę nowych osiedli mieszkaniowych. Warto zaznaczyć, że w dużych aglomeracjach działki rolne stanowią znaczną część terenu. W Warszawie to około 30 proc. obszaru miasta, a w Krakowie blisko 50 proc.
Czynnikiem znacząco ograniczającym podaż był obserwowany w minionych latach niezwykle dynamiczny wzrost cen gruntów budowlanych, pozwalających na realizację osiedli mieszkaniowych. Prowadzimy racjonalną politykę zakupu gruntów pod inwestycje. Decydujemy się tylko na atrakcyjne oferty, a jednak znacząco rozbudowaliśmy bank ziemi. Najbardziej preferowane działki pod inwestycje mieszkaniowe to takie, które objęte są miejscowym planem zagospodarowania i pozwalają na budowę projektów wieloetapowych.
Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Wierzymy, że zmiana dotycząca gruntów w miastach jest dla deweloperów korzystna i jest to krok, który ułatwi poszerzenie oferty. Pamiętajmy jednak, że wiele tych działek ma powierzchnię ponad 1 ha, więc dopiero za jakiś czas będzie można ocenić, czy wprowadzona zmiana istotnie wpłynie na rynek. Ponadto należy wspomnieć, że ziemię rolną trzeba odrolnić, zmienić przeznaczenie gruntu rolnego na budowlany, a to zależy od klasy gruntu i nie w każdym przypadku będzie możliwe.

Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development odpowiedzialny za sprzedaż i Marketing
Dla deweloperów zmiana ustawy nie będzie miała dużego znaczenia. W 20-letniej historii naszej spółki raz lub dwa zdarzyła się sytuacja, gdy w naszym banku ziemi pojawiły się grunty rolne. Zazwyczaj wraz z rozwojem i poszerzaniem się miast, następuje przekwalifikowanie działek rolnych na budowlane. Deweloperzy decydują się na zakup gruntów rolnych głównie wtedy, gdy miasto nie nadąża za tym procesem. Jeśli chodzi o wielkość działek, najczęściej kupowane przez nas grunty mają od 1 do 5 tys. mkw. i w całej branży rzadko zdarzają się zakupy gruntów większych niż 1 ha.
Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska

Powierzchnia jednego hektara, szczególnie w obszarze pozwalającym na zabudowę wielorodzinną jest wystarczająca, nawet dla przeprowadzenia większego projektu, w tym etapowanego. Uwolnienie tych gruntów może mieć więc pozytywny wpływ na rynek działek inwestycyjnych, choć deweloperzy, którzy zainwestowali uprzednio w grunty rolne przed nowelizacją znajdowali rozwiązania, aby swoje inwestycje przeprowadzić i bez zmiany przepisów prawa. Jeśli chodzi o aktualne ceny na runku, od dłuższego czasu widzimy rosnące oczekiwania właścicieli gruntów. Ceny ofertowe coraz rzadziej odzwierciedlają jednak potencjał inwestycyjny działek, trudno jest więc nabyć dobry grunt w rozsądnej cenie. Najbardziej rozchwytywane są oczywiście parcele w dobrych lokalizacjach na przykład blisko infrastruktury społecznej i technicznej, tj. w centrum miasta, czy blisko centrów dzielnic oraz takie działki, które mają uregulowaną sytuację prawną i planistyczną.
Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development
Nowela ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego zwiększy podaż gruntów i może uspokoić wzrost cen, aczkolwiek musimy zdawać sobie sprawę, że nieruchomości pod zabudowę jest coraz mniej, a deweloperzy poszukują gruntów coraz dalej od centrum miasta. To, czy 1 ha to wystarczająca powierzchnia gruntu pod budownictwo wielorodzinne zależy od charakteru działalności dewelopera. Nasza firma preferuje większe, kilku etapowe projekty, dlatego poszukujemy gruntów o powierzchni powyżej 1 ha.
Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest
Każda możliwość zwiększenia dostępności gruntów pod budownictwo będzie zadowalająca dla deweloperów. W związku z ograniczonymi zasobami działek rozważane są do zakupu, zarówno mniejsze, jak i większe powierzchnie. Poszukujemy przede wszystkim gruntów w dobrych lokalizacjach na terenie Warszawy, więc ceny takich działek są z reguły wyższe, a parcele trudno dostępne.
Katarzyna Nowicka, prezes zarządu w firmie Akord
Nowela ustawy może wpłynąć na podaż gruntów. Wielkość działki zależy od lokalizacji. Dobry architekt potrafi odpowiednio zagospodarować, zarówno dużą, jak i małą działkę. Ceny gruntów dosyć szybko rosną, stąd coraz trudniej jest pozyskać grunt w dobrej inwestycyjnej cenie. Najtrudniej o grunt w zabudowie śródmiejskiej.
Monika Foremniak, specjalista ds. sprzedaży mieszkań w firmie Peira
Wydaje się, że ceny działek pod zabudowę nadal będą rosły, ale nieco wolniej. Jednym z powodów może być właśnie uwolnienie 1ha ziemi, a co za tym idzie zwiększenie ilości działek pod zabudowę. O tak duże nieruchomości trudno jest jednak w lokalizacjach w centrach miast. Znajdują się głównie na ich obrzeżach. W związku z tym, inwestycje położone centralnie będą związane z ponownym wykorzystywaniem gruntów lub budynków przemysłowych. Ponowne zagospodarowanie działek może zwiększyć koszty ich zabudowy na przykład z uwagi na niezbędne wyburzenia lub readaptację istniejących budynków. Jednak to nie wielkość działki decyduje o jej atrakcyjności, ale jej lokalizacja. Nasza inwestycja Srebrzyńska Park zlokalizowana jest na działce mniejszej niż 1 hektar, ale tuż przy największym łódzkim parku Zdrowie i blisko centrum, co sprawia przyciąga kupujących.

Autor: Dompress.pl
 

 
Dlaczego w tym roku trafia na rynek mniej inwestycji mieszkaniowych? Czy deweloperzy wstrzymują budowy, bo spodziewają się spadku popytu? Czy oferta kurczy się ze względu na trudności ze zdobyciem gruntów, pozwoleń na budowę, czy planowanymi zmianami w przepisach? Sondę przygotował serwis nieruchomości Dompress.pl


Zbigniew Juroszek, prezes Atal
Mniejszą liczba wydanych pozwoleń na budowę wiązać należy raczej z przerostem biurokracji organów administracyjnych. Nie ma to związku z popytem na mieszkania, który w mojej ocenie niezmiennie będzie się utrzymywał na wysokim poziomie. Nieprzystępne procedury budowlane, przeciągające się postępowania administracyjne oraz procedury związane z różnego rodzaju decyzjami mają niekorzystny wpływ na sektor nieruchomości. W tej przestrzeni rynek jest nazbyt nieprzewidywalny. Proces wydawania zgód i decyzji, m.in. pozwoleń na budowę czy użytkowanie jest odczuwalnie dłuższy, a to ma z kolei przełożenie na poziom oferty oraz koszty prowadzenia inwestycji. I choć mamy rozbudowany bank ziemi i zaplecze pozwalające prowadzić wiele projektów jednocześnie, to ze względu na przeciągające się postępowania administracyjne część inwestycji jesteśmy zmuszeni wprowadzić do sprzedaży później, niż się to początkowo zakładaliśmy.
Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Powód wstrzymania wielu inwestycji jest prosty: znaczący wzrost kosztów realizacji. Cały proces inwestycyjny trwa czasem nawet kilka lat. Decyzja o zakupie gruntu jest poprzedzona kalkulacją opłacalności, w której zasadnicze znaczenie ma koszt budowy. Jeżeli w ciągu roku, czy dwóch oferty na realizację budynku są wyższe o kilkadziesiąt procent, wtedy opłacalność realizacji i sprzedaży staje pod znakiem zapytania i jedyną sensowną decyzją jest wstrzymanie inwestycji.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Spadek w liczbie wydawanych pozwoleń na budowę był już widoczny w 2018 roku. O ile w całej Polsce w minionym roku wydano więcej PNB niż w 2017, o tyle w większości dużych miast spadki te były bardziej widoczne, rzędu nawet 38 proc. Jest to efekt przede wszystkim przeciągających się procedur administracyjnych, a w szczególności różnego rodzaju uzgodnień, jak również problemów z pozyskaniem gruntów wolnych od obciążeń i szeroko pojętych problemów inwestycyjnych.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Związany z wyższymi cenami spadek popytu na mieszkania nie ostudził deweloperów. Planujemy rozpoczęcie budowy nowych inwestycji w Gdańsku, Poznaniu i Pruszkowie. Trudności ze zdobyciem gruntów nie dotyczą J.W. Construction. Mamy bank ziemi, który wystarczy nam na kolejne lata. Czy wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego spowoduje wzrost cen? Sądzę, że wśród przedstawicieli firm deweloperskich panuje przekonanie, że tak właśnie się stanie.

Katarzyna Nowicka, prezes zarządu w firmie Akord

W latach 2017- 2018 wydano rekordową ilość pozwoleń na budowę. Większość deweloperów jest zajętych realizacją inwestycji oraz planowaniem kolejnych projektów. Nie oznacza to, że rynek spowalnia. Wynika to z faktu, że szerokie grono deweloperów ruszyło z inwestycjami w podobnym momencie, wtedy kiedy koniunktura na rynku była korzystna. Nie przewidujemy, żeby popyt na nieruchomości malał w najbliższym czasie. Faktem jest, że coraz trudniej pozyskać grunty. Szczególnie w atrakcyjnych lokalizacjach, jakimi są centra miast. Sporo proponowanych zmian w przepisach spowoduje, że rentowność inwestycji zmaleje i na pewno wpłynie negatywnie na koniunkturę na rynku. W zależności od miasta czas potrzebny na procedury administracyjne znacząco się różni, jednak nie stanowi przeszkody w osiągnięciu celu, jakim jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Piotr Tarkowski, dyrektor ds. Sprzedaży w Allcon Osiedla

Popyt na mieszkania jest w trendzie rosnącym. W naszym kraju w dalszym ciągu istnieje pokaźna luka popytowa, a rosnąca zamożność społeczeństwa kreuje nowy popyt, co tę lukę jeszcze bardziej powiększa. Problem leży po stronie podażowej. Poczynając od gruntów. Gdzie nie chodzi wyłącznie o ich malejącą dostępność, ale o stan prawny, który wymaga czasochłonnego procesu zakupowego. Poprzez problemy z podwykonawcami, którzy zagwarantowaliby wysoką jakość, terminowość i realizację warunków umowy z obowiązkami gwarancyjnymi włącznie. Na czasochłonnych procedurach administracyjnych kończąc. Priorytetem dla deweloperów jest teraz możliwość prowadzenia inwestycji wieloetapowych. Każdy etap limituje nową podaż. Podniesiony przez analityków alarm jest efektem analizy popytu, która nie daje pełnego obrazu rynku i nie zawsze prowadzi do prawdziwych wniosków.

Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development

Deweloperzy uważniej obserwują sytuację na rynku i szybciej się do niej dostosowują. Za wyjątkowo dużą podażą w 2018 roku nadeszło uspokojenie, jednak główną przeszkodą są inne aspekty zewnętrze. Biznes deweloperski jest wielowątkowy i zależy od licznych czynników. Sądzę, że wielu deweloperów boryka się z przedłużającymi się procedurami, niepewnością w sferze legislacyjnej oraz zawirowaniami w gospodarce globalnej. Zdajemy sobie sprawę również z deficytu dostępnych nieruchomości gruntowych. Dziś nie ma już prostych projektów, wiele z nich wymaga czasochłonnego i ryzykownego przygotowania przez dewelopera. Niestety nie znamy jeszcze ostatecznych wytycznych we wprowadzanym Funduszu Deweloperskim. Rozumiem intencję ustawodawcy, mającą na celu jeszcze większe zabezpieczenie klienta, ale musimy sobie zdawać sprawę, że kolejne obostrzenia wpłyną na końcowa cenę produktu. Nie sądzę, że rynek nieruchomości wymaga dodatkowej regulacji Państwa.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Z pewnością mniejsza ilość wydanych pozwoleń na budowę może mieć związek z dostępnością nowych gruntów. Deweloperzy chcieliby budować coraz więcej, ale niestety zasób działek pod inwestycje jest ograniczony. Poza tym, po zakupie gruntów kolejną barierą do szybkiego wprowadzenia inwestycji na rynek są zazwyczaj przeciągające się procedury administracyjne związane z wydawaniem pozwoleń.

Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska

Mamy tu oczywiście do czynienia z kilkoma czynnikami, które wpływają na spadek liczby wydawanych pozwoleń na budowę. W mojej ocenie kluczowym powodem są przedłużające się i skomplikowane procedury administracyjne, w związku z czym znacząco wydłużył się okres pomiędzy zakupem gruntu a wprowadzeniem mieszkań do oferty. Na pewno możemy mówić też o wysokich cenach gruntu i niewielkiej dostępności działek w atrakcyjnych lokalizacjach. Na aktualną sytuację ograniczającą portfel projektów deweloperów wpływ ma jednak głównie przedłużający się proces uzgodnień i postępowań administracyjnych dotyczący gruntów często kupionych kilka lat wcześniej.

Monika Foremniak, specjalista ds. sprzedaży mieszkań w firmie Peira
Na rynku łódzkim wciąż widoczny jest deficyt nowych mieszkań, nie obserwujemy zwolnienia rynku. Atrakcyjne działki w centrach miast są trudne do zdobycia na przykład ze względu na ich nieuregulowany stan prawny. Możliwe więc, że w takich obszarach inwestycje lokowane będą na trenach, które wcześniej wykorzystywane były jako inwestycyjne. Planowany fundusz gwarancyjny zakłada odprowadzanie składki od każdej wpłaty nabywcy na mieszkaniowy rachunek powierniczy w maksymalnej wysokości 5 proc. w przypadku otwartego, mieszkaniowego rachunku powierniczego oraz 1 proc. w przypadku zamkniętego mieszkaniowego funduszu powierniczego. W przepisach nie ma jednak informacji, co stanie się w sytuacji, kiedy w trakcie realizacji inwestycji zostanie zmienione rozporządzenie określające wysokość tejże składki. Utrudni to skalkulowanie wysokości całkowitych kosztów inwestycji.Autor: Dompress.pl
 

 
Dlaczego w tym roku trafia na rynek mniej inwestycji mieszkaniowych? Czy deweloperzy wstrzymują budowy, bo spodziewają się spadku popytu? Czy oferta kurczy się ze względu na trudności ze zdobyciem gruntów, pozwoleń na budowę, czy planowanymi zmianami w przepisach? Sondę przygotował serwis nieruchomości Dompress.pl


Zbigniew Juroszek, prezes Atal
Mniejszą liczba wydanych pozwoleń na budowę wiązać należy raczej z przerostem biurokracji organów administracyjnych. Nie ma to związku z popytem na mieszkania, który w mojej ocenie niezmiennie będzie się utrzymywał na wysokim poziomie. Nieprzystępne procedury budowlane, przeciągające się postępowania administracyjne oraz procedury związane z różnego rodzaju decyzjami mają niekorzystny wpływ na sektor nieruchomości. W tej przestrzeni rynek jest nazbyt nieprzewidywalny. Proces wydawania zgód i decyzji, m.in. pozwoleń na budowę czy użytkowanie jest odczuwalnie dłuższy, a to ma z kolei przełożenie na poziom oferty oraz koszty prowadzenia inwestycji. I choć mamy rozbudowany bank ziemi i zaplecze pozwalające prowadzić wiele projektów jednocześnie, to ze względu na przeciągające się postępowania administracyjne część inwestycji jesteśmy zmuszeni wprowadzić do sprzedaży później, niż się to początkowo zakładaliśmy.
Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Powód wstrzymania wielu inwestycji jest prosty: znaczący wzrost kosztów realizacji. Cały proces inwestycyjny trwa czasem nawet kilka lat. Decyzja o zakupie gruntu jest poprzedzona kalkulacją opłacalności, w której zasadnicze znaczenie ma koszt budowy. Jeżeli w ciągu roku, czy dwóch oferty na realizację budynku są wyższe o kilkadziesiąt procent, wtedy opłacalność realizacji i sprzedaży staje pod znakiem zapytania i jedyną sensowną decyzją jest wstrzymanie inwestycji.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Spadek w liczbie wydawanych pozwoleń na budowę był już widoczny w 2018 roku. O ile w całej Polsce w minionym roku wydano więcej PNB niż w 2017, o tyle w większości dużych miast spadki te były bardziej widoczne, rzędu nawet 38 proc. Jest to efekt przede wszystkim przeciągających się procedur administracyjnych, a w szczególności różnego rodzaju uzgodnień, jak również problemów z pozyskaniem gruntów wolnych od obciążeń i szeroko pojętych problemów inwestycyjnych.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Związany z wyższymi cenami spadek popytu na mieszkania nie ostudził deweloperów. Planujemy rozpoczęcie budowy nowych inwestycji w Gdańsku, Poznaniu i Pruszkowie. Trudności ze zdobyciem gruntów nie dotyczą J.W. Construction. Mamy bank ziemi, który wystarczy nam na kolejne lata. Czy wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego spowoduje wzrost cen? Sądzę, że wśród przedstawicieli firm deweloperskich panuje przekonanie, że tak właśnie się stanie.

Katarzyna Nowicka, prezes zarządu w firmie Akord

W latach 2017- 2018 wydano rekordową ilość pozwoleń na budowę. Większość deweloperów jest zajętych realizacją inwestycji oraz planowaniem kolejnych projektów. Nie oznacza to, że rynek spowalnia. Wynika to z faktu, że szerokie grono deweloperów ruszyło z inwestycjami w podobnym momencie, wtedy kiedy koniunktura na rynku była korzystna. Nie przewidujemy, żeby popyt na nieruchomości malał w najbliższym czasie. Faktem jest, że coraz trudniej pozyskać grunty. Szczególnie w atrakcyjnych lokalizacjach, jakimi są centra miast. Sporo proponowanych zmian w przepisach spowoduje, że rentowność inwestycji zmaleje i na pewno wpłynie negatywnie na koniunkturę na rynku. W zależności od miasta czas potrzebny na procedury administracyjne znacząco się różni, jednak nie stanowi przeszkody w osiągnięciu celu, jakim jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Piotr Tarkowski, dyrektor ds. Sprzedaży w Allcon Osiedla

Popyt na mieszkania jest w trendzie rosnącym. W naszym kraju w dalszym ciągu istnieje pokaźna luka popytowa, a rosnąca zamożność społeczeństwa kreuje nowy popyt, co tę lukę jeszcze bardziej powiększa. Problem leży po stronie podażowej. Poczynając od gruntów. Gdzie nie chodzi wyłącznie o ich malejącą dostępność, ale o stan prawny, który wymaga czasochłonnego procesu zakupowego. Poprzez problemy z podwykonawcami, którzy zagwarantowaliby wysoką jakość, terminowość i realizację warunków umowy z obowiązkami gwarancyjnymi włącznie. Na czasochłonnych procedurach administracyjnych kończąc. Priorytetem dla deweloperów jest teraz możliwość prowadzenia inwestycji wieloetapowych. Każdy etap limituje nową podaż. Podniesiony przez analityków alarm jest efektem analizy popytu, która nie daje pełnego obrazu rynku i nie zawsze prowadzi do prawdziwych wniosków.

Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development

Deweloperzy uważniej obserwują sytuację na rynku i szybciej się do niej dostosowują. Za wyjątkowo dużą podażą w 2018 roku nadeszło uspokojenie, jednak główną przeszkodą są inne aspekty zewnętrze. Biznes deweloperski jest wielowątkowy i zależy od licznych czynników. Sądzę, że wielu deweloperów boryka się z przedłużającymi się procedurami, niepewnością w sferze legislacyjnej oraz zawirowaniami w gospodarce globalnej. Zdajemy sobie sprawę również z deficytu dostępnych nieruchomości gruntowych. Dziś nie ma już prostych projektów, wiele z nich wymaga czasochłonnego i ryzykownego przygotowania przez dewelopera. Niestety nie znamy jeszcze ostatecznych wytycznych we wprowadzanym Funduszu Deweloperskim. Rozumiem intencję ustawodawcy, mającą na celu jeszcze większe zabezpieczenie klienta, ale musimy sobie zdawać sprawę, że kolejne obostrzenia wpłyną na końcowa cenę produktu. Nie sądzę, że rynek nieruchomości wymaga dodatkowej regulacji Państwa.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Z pewnością mniejsza ilość wydanych pozwoleń na budowę może mieć związek z dostępnością nowych gruntów. Deweloperzy chcieliby budować coraz więcej, ale niestety zasób działek pod inwestycje jest ograniczony. Poza tym, po zakupie gruntów kolejną barierą do szybkiego wprowadzenia inwestycji na rynek są zazwyczaj przeciągające się procedury administracyjne związane z wydawaniem pozwoleń.

Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska

Mamy tu oczywiście do czynienia z kilkoma czynnikami, które wpływają na spadek liczby wydawanych pozwoleń na budowę. W mojej ocenie kluczowym powodem są przedłużające się i skomplikowane procedury administracyjne, w związku z czym znacząco wydłużył się okres pomiędzy zakupem gruntu a wprowadzeniem mieszkań do oferty. Na pewno możemy mówić też o wysokich cenach gruntu i niewielkiej dostępności działek w atrakcyjnych lokalizacjach. Na aktualną sytuację ograniczającą portfel projektów deweloperów wpływ ma jednak głównie przedłużający się proces uzgodnień i postępowań administracyjnych dotyczący gruntów często kupionych kilka lat wcześniej.

Monika Foremniak, specjalista ds. sprzedaży mieszkań w firmie Peira
Na rynku łódzkim wciąż widoczny jest deficyt nowych mieszkań, nie obserwujemy zwolnienia rynku. Atrakcyjne działki w centrach miast są trudne do zdobycia na przykład ze względu na ich nieuregulowany stan prawny. Możliwe więc, że w takich obszarach inwestycje lokowane będą na trenach, które wcześniej wykorzystywane były jako inwestycyjne. Planowany fundusz gwarancyjny zakłada odprowadzanie składki od każdej wpłaty nabywcy na mieszkaniowy rachunek powierniczy w maksymalnej wysokości 5 proc. w przypadku otwartego, mieszkaniowego rachunku powierniczego oraz 1 proc. w przypadku zamkniętego mieszkaniowego funduszu powierniczego. W przepisach nie ma jednak informacji, co stanie się w sytuacji, kiedy w trakcie realizacji inwestycji zostanie zmienione rozporządzenie określające wysokość tejże składki. Utrudni to skalkulowanie wysokości całkowitych kosztów inwestycji.Autor: Dompress.pl
 

 
Jak dużego wzrostu cen nowych mieszkań możemy spodziewać się w tym roku? Co będzie miało wpływ na podwyżki? W jakich lokalizacjach wzrost będzie największy? Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

W 2018 roku mieliśmy do czynienia z wyraźnym, dwucyfrowym wzrostem cen na największych, lokalnych rynkach w kraju, jak Warszawa, Wrocław, Kraków, czy Gdańsk. W tym roku nie należy spodziewać się zmiany trendu, chodź dynamika wzrostu powinna być niższa. Wszystko zależy od tego, jak będzie wyglądał rynek usług budowlanych i na ile deweloperzy będą w stanie uzupełnić ofertę, która obecnie jest najniższa od 4 lat.

Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development odpowiedzialny za sprzedaż i marketing

W tym roku nie powinniśmy się spodziewać dalszych znaczących wzrostów cen mieszkań. Można powiedzieć, że rynek osiągnął już pewne maksimum, ponieważ część klientów zaczyna mieć opory związane z wysokimi cenami. Oczywiście każda lokalizacja rządzi się swoimi prawami i wciąż w najlepszych dzielnicach elastyczność kupujących jest większa. Ceny gruntów aktualnie ustabilizowały się, a koszty budowy rosną minimalnie, dlatego wpływ tych czynników na końcowe ceny lokali nie powinien być znaczący.
Czynnikiem, który może mieć wpływ na ceny mieszkań, byłaby natomiast zapowiadana nowelizacja ustawy deweloperskiej zakładająca utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Składki odprowadzane przez deweloperów na DFG, które w przypadku otwartych rachunków powierniczych mogą sięgnąć do 5proc. kwot wpłacanych przez klientów, będą oznaczać dodatkowe, znaczące koszty. Ten element spowoduje podwyżki cen mieszkań.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

Wzrost cen mieszkań zapoczątkowany na przełomie 2017 i 2018 roku wynikał z sytuacji na rynku generalnego wykonawstwa i ostatecznie sięgnął kilkunastu procent w skali całego poprzedniego roku. Aktualnie wciąż może występować presja kosztowa ze strony wykonawców, a także rosnących kosztów robocizny i materiałów, więc niewykluczone, że ceny na poszczególnych rynkach, czy w poszczególnych projektach zostaną poddane dalszej korekcie. Istotny wpływ na sytuację rynkową może mieć również dostępność działek i ceny gruntów.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Wielu ekspertów ma nadzieję na obniżki cen mieszkań, jednak naszym zdaniem kolejne miesiące upłyną pod znakiem stabilizacji rynku. Popyt na mieszkania nadal jest bardzo duży, zarówno wśród inwestujących w nieruchomości na wynajem, jak i kupujących mieszkania na własne potrzeby. Dla większości deweloperów utrzymanie cen jest coraz trudniejsze z uwagi na rosnące koszty realizacji projektów. Ten stan będzie utrzymywał się co najmniej przez najbliższe 2 lata, ze względu na prognozowany stały wzrost cen wykonawstwa. Nasza firma zapewnia jednak ceny na stabilnym poziomie, czego najlepszym przykładem są osiedla Zielona Dolina czy Willa Wiślana. W celu utrzymania cen i wysokiej jakości oferty pracujemy nad nowymi technologiami.

Wojciech Duda, wiceprezes Duda Development

Z analiz wynika, że w Poznaniu, który stanowi główny obszar naszej działalności, ceny mieszkań na rynku pierwotnym wzrosły w ubiegłym roku średnio o 16 proc. Przyczyny tak znacznego wzrostu są liczne: od podwyżek cen materiałów budowlanych i kosztów siły roboczej, po zmniejszającą się liczbę dostępnych działek. Żaden z tych czynników nie przestał mieć w ostatnim czasie wpływu na rynek. Można więc spodziewać się, że choć dynamika wzrostu cen będzie się zmniejszać, w tym roku prawdopodobnie znów osiągnie dwucyfrową wartość. Takie warunki rynkowe są dla firmy dużym wyzwaniem. Wierzymy jednak, że uda nam się znaleźć rozwiązania, w tym rabaty i promocje, które pozwolą nam wyjść z korzystną ofertą do jak najszerszej grupy osób.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Szacujemy, że w tym roku wzrost cen wyniesie w naszych inwestycjach średnio 5 proc. Najważniejszym powodem podwyżek cen są rosnące koszty realizacji inwestycji. Obawiamy się też, że po wprowadzeniu zmian w ustawie deweloperskiej i konieczności dokonywania wpłat na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ceny wzrosną o kolejne 5 proc.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Ceny mieszkań w ciągu bieżącego roku mogą wzrosnąć jeszcze o kilka punktów procentowych. Oczywiście wszystko będzie zależało od lokalizacji, podaży mieszkań w danym rejonie oraz tempa sprzedaży aktualnej oferty. Na wzrost stawek będą miały wpływ także ceny wykonawstwa, materiałów i wynagrodzeń pracowników budowlanych. Nie bez znaczenia dla cen będzie też powołanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, o którym coraz częściej mówi się w kontekście dodatkowych kosztów po stornie deweloperów.

Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska

Rynek nieruchomości znajduje się aktualnie w równowadze i w perspektywie średnioterminowej nie spodziewam się dużych zmian także w kontekście cen mieszkań i średnich stawek rynkowych. Sądzę jednak, że widoczne, nawet kilkunastoprocentowe, wzrosty mogą dotyczyć projektów w najlepszych lokalizacjach, na które popyt będzie bardzo wysoki.

Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym mogą w tym roku wzrosnąć blisko 5-10 procent. Najważniejsze przyczyny wzrostu stawek to rosnące koszty wykonawstwa i materiałów budowlanych. Kolejnym czynnikiem, który ma negatywny wpływ na ceny są galopujące koszty zakupu gruntów, które w niektórych lokalizacjach w ostatnim roku poszły w górę 20 procent. Mam nadzieję, że uwolnienie ziemi rolnej w obrębie miast nieco zahamuje ten trend, ale trudno oczekiwać znaczącej poprawy, ponieważ zbyt wiele czynników wpływa na zmiany cen. Ostatecznie ich wysokość jest, była i będzie zależna od popytu i podaży.

Piotr Tarkowski, dyrektor ds. Sprzedaży w Allcon Osiedla

Wzrost cen mieszkań jest procesem naturalnym, który dotyczy nie tylko rynku polskiego. Obecnie ze względu na niskie stopy procentowe, wynajem mieszkań stanowi korzystną alternatywę dla lokat bankowych, inwestycji w fundusze: gotówkowe, obligacji, czy rynku pieniężnego. Na podwyżki wpłynie jednak nie tylko popyt inwestycyjny. Dynamika będzie uzależniona od kształtowania się cen materiałów budowlanych i robocizny.
Najwyższy wzrost cen będzie dotyczył tych lokalizacji, gdzie brakuje gruntów pod zabudowę. Każda nowa inwestycja na takim obszarze, ze względu na oczekiwany wyskoki popyt, wystartuje z wysokiego poziomu cenowego. Do tego należy doliczyć jeszcze wzrost stawek wraz z zaawansowaniem budowy.

Justyna Ciesielka, specjalista ds. sprzedaży w Planetbud Development

Mam nadzieję na ustabilizowanie się cen w tym roku. Dalszy wzrost jest niebezpieczny i może skutkować nagłym załamaniem rynku w momencie, kiedy banki nie będą skłonne udzielać tak wysokich kredytów.

Grzegorz Woźniak, prezes spółki Quelle Locum
Wpływ na wzrost cen mieszkań mają przede wszystkim rosnące ceny gruntów pod budowę inwestycji oraz materiałów budowlanych. Problemem jest również brak wyspecjalizowanych pracowników oraz rosnące płace. Wzrost ceny mieszkań jest najbardziej widoczny w centralnych lokalizacjach miast, gdzie atrakcyjnych działek jest już naprawdę niewiele.
Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper

Ceny mieszkań w tym roku powinny utrzymywać się na podobnym poziomie, jak w roku 2018. Ewentualne wzrosty mogą wynosić kilka procent. Wynika to ze stabilizacji cen materiałów budowlanych oraz kosztów generalnego wykonawstwa, które mają największy wpływ na kształtowanie się finalnych cen na rynku pierwotnym.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service
Należy zaznaczyć, że na ceny nieruchomości na rynku pierwotnym wpływają takie czynniki, jak koszt materiałów budowlanych, dostępność pracowników, ceny działek, czy dostęp do terenów budowlanych. Największego wzrostu można się spodziewać w najpopularniejszych dzielnicach dużych miast, gdzie obserwujemy wysokie wzrosty cen gruntów.Autor: Dompress.pl
 

 
Ile kosztują najtańsze mieszkania w ofercie deweloperów w poszczególnych miastach? Jaki mają metraż? W których osiedlach można je znaleźć? Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.
Ceny najtańszych mieszkań, które oferujemy zaczynają się od 170 tys. zł. Lokale w tej kwocie można kupić w inwestycji Słoneczne Miasteczko w Krakowie. W Warszawie, Wrocławiu, czy Gdańsku, z uwagi na specyfikę lokalizacji danych inwestycji, ceny mieszkań zaczynają się od 250 tys. zł.
Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development odpowiedzialny za sprzedaż i marketing

W Warszawie najkorzystniejsze cenowo oferty mamy w osiedlu Miasto Moje, położonym na Białołęce. Kawalerkę można kupić w nim za 210 tys. zł, mieszkanie dwupokojowe za 271 tys. zł, a ceny mieszkań trzypokojowych zaczynają się od 299 tys. zł. Bardzo atrakcyjne ceny oferujemy też w naszym nowym projekcie Ursus Centralny, gdzie ceny mieszkań dwupokojowych zaczynają się od 292 tys. zł. W Poznaniu już od 267 tys. zł dostępne są trzypokojowe minidomy w osiedlu Chilli City, natomiast w szczecińskiej Panoramice najtańsza kawalerka kosztuje 191 tys. zł.
Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.
Ceny wrocławskich mieszkań w naszej ofercie zaczynają się od nieco ponad 250 tys. zł. W tej kwocie dostępne są lokale dwupokojowe o powierzchni 35 mkw. w osiedlach społecznych Cztery Poru Roku, Forma i Słoneczne Stabłowice. W cenie, poza samym lokalem, klienci zyskują liczne dodatkowe walory, jak własny, osiedlowy klub fitness i klub mieszkańca, sąsiedztwo rzeki, czy w pełni zagospodarowane miejsca do wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu.
Mieszkania w bardzo przystępnych cenach oferujemy także w Łodzi i Poznaniu. Przykładowo, 45-metrowy lokal w poznańskiej inwestycji Przylesie Marcelin można kupić za niespełna 300 tys. zł.
Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic
W inwestycji Apartamenty Przy Arsenale, zlokalizowanej w centrum Warszawy przy alei Solidarności najmniejsze mieszkanie ma powierzchnię 26 mkw. i kosztuje 452 tys. zł. Na warszawskim Tarchominie w projekcie Moja Północna, położonym przy ulicy Kościeszów mieszkanie o najmniejszej powierzchni 35 mkw. można kupić w kwocie 281 tys. zł. W projekcie Wolne Miasto w Gdańsku Ujeścisko można nabyć lokal o metrażu 33 mkw. w cenie 255 tys. zł.
Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest
Najtańsze mieszkania w naszej ofercie można znaleźć na Targówku w inwestycji Warszawski Świt, zlokalizowanej przy ulicy Poborzańskiej, gdzie lokal dwupokojowy o powierzchni 39 mkw. kosztuje ponad 309 tys. zł brutto. W budynku Willa Ochota przy ulicy Mszczonowskiej w Warszawie, którego budowa dobiega końca, mieszkanie dwupokojowe o powierzchni 33 mkw. można z kolei nabyć w cenie 382 tys. zł brutto. Aby zostać właścicielem lokalu jednopokojowego o metrażu ponad 41 mkw. w warszawskiej inwestycji Apartamenty Okopowa 59A, zlokalizowanej na pograniczu warszawskiej Woli i Śródmieścia, trzeba dysponować kwotą 483 tys. zł brutto.
Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska

Najtańszymi mieszkaniami w naszej ofercie są usytuowane na parterze kawalerki o powierzchni nieco poniżej 35 mkw. w warszawskiej inwestycji Omulewska 26, które można kupić w cenie około 300 tys. zł.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

W inwestycji Zielona Dolina na warszawskiej Białołęce mamy ostatnie, gotowe do zamieszkania lokale o powierzchni 69 mkw. w cenie 5700 zł za mkw. Na Bliskiej Woli w osiedlu wyróżnionym przez klientów jako „Top najlepszych osiedli mieszkaniowych”, jednopokojowe mieszkania o metrażu od 18 mkw. do 27 mkw. są dostępne w cenach od 261 tys. zł do 346 tys. zł. To lokale o podwyższonym standardzie, z panoramicznymi oknami, z widokiem na centrum Warszawy.
Nieco ponad 237 tys. zł kosztuje nowoczesne, designerskie mieszkanie o powierzchni 34 mkw. w osiedlu Nowe Tysiąclecie w Katowicach, położone jednocześnie blisko centrum miasta i w otulinie parku krajobrazowego.
Za mieszkanie o metrażu około 24 mkw. w apartamentowo-komercyjnym budynku Hanza Tower w samym centrum Szczecina trzeba zapłacić 220 tys. zł. Ten poziom cen w pełni uzasadnia luksusowy standard mieszkań w obiekcie i lokalizacja.
W cenie 235 tys. zł można kupić dwupokojowe mieszkanie w cieszącym się dużym zainteresowaniem klientów kameralnym budynku Willa Wiślana na warszawskim Tarchominie, którego budowę rozpoczęliśmy w kwietniu br.
W Warszawie za atrakcyjną cenowo uważana jest również nasza oferta w osiedlu Wrzosowa Aleja na Białołęce. Dwupokojowe lokum o powierzchni 35 mkw. w trzykondygnacyjnym budynku z mini-ogródkami kosztuje w tym projekcie 251 tys. zł.

Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development
W Osiedlu Łomianki oferujemy mieszkania 51 metrowe w cenie 297 tys. zł. Z kolei w Osiedlu Natura w Wieliszewie ceny naszych największych mieszkań zaczynają się od 3890 zł za mkw. i bez wątpienia należą do najniższych na rynku stołecznym i podwarszawskich nieruchomości, nie wspominając o obrzeżnych dzielnicach Warszawy, gdzie na zakup mieszkania trzeba wydać często znacznie więcej.
W Osiedlu Natura w Wieliszewie dostępne są lokale o powierzchni od 27 mkw. do 67 mkw., zaś w Łomiankach metraże mieszkań zaczynają się od 36 mkw., a kończą na rodzinnych i przestronnych lokalach 102-metrowych.
Marta Drozd – Piekarska, pełnomocnik zarządu w Allcon Osiedla
W naszej aktualnej ofercie najtańsze opcje możemy zaproponować w inwestycji NEXO w Pucku. To wakacyjne mieszkania jednopokojowe w metrażu 26 mkw. w cenie od 220 tys. zł brutto. W Trójmieście dobrą ofertą jest Osiedle Gdyńskie z mieszkaniami dwupokojowymi w cenie od 300 tys. zł brutto. Ciekawe propozycje lokali mamy też w Kamienicach Malczewskiego w Gdańsku, gdzie ceny mieszkań dwupokojowych o powierzchni 46- 58 mkw. kształtują się w przedziale 415 tys. zł do 550 tys. zł brutto.
Wojciech Duda, wiceprezes Duda Development
W tej chwili najtańsze spośród mieszkań w naszej ofercie to 31-metrowa kawalerka w poznańskim Fyrtlu Wilda, którą można kupić w cenie nieco ponad 269 tys. zł oraz 25-metrowa kawalerka w Diasferze Łódzkiej, której cena wynosi 194 tys. zł.
Justyna Ciesielka, specjalista ds. sprzedaży w Planetbud Development

Najtańsze lokale z naszej oferty można nabyć za 265 tys. zł. Są to przestronne, 50- metrowe mieszkanie z obszernym balkonem, sypialnią, garderobą oraz salonem z aneksem kuchennym zlokalizowane w Zalasewie. To wyjątkowo korzystna oferta, znacznie tańsza od lokali w Poznaniu. Położenie inwestycji zapewnia świetną komunikację ze stolicą Wielkopolski, co sprawia, że klienci chętnie wybierają nasze nieruchomości.

Grzegorz Woźniak, prezes spółki Quelle Locum

Średnie ceny ofertowe mieszkań w Krakowie wahają się w granicach 7-8 tys. zł za mkw. Najtańszym mieszkaniem w naszej, najnowszej inwestycji Park Leśny Bronowice jest dwupokojowy lokal o powierzchni prawie 32 mkw. z ogródkiem o powierzchni 17 mkw., który oferujemy w cenie ponad 239 tys. zł. W podobnej kwocie, 240 tys. zł mamy również mieszkanie dwupokojowe o metrażu 38 mkw. z balkonem o powierzchni ponad 4 mkw.

Piotr Seretny, prezes zarządu Ancona Development

W przedsprzedaży kolejnego etapu budowy inwestycji Cicha Łąka w Józefowie oferujemy mieszkania w cenie od 5750 zł/mkw. Najtańszy lokal o metrażu 33 mkw. kosztuje 203 tys. zł. Termin oddania budynku planowany jest na I kwartał 2021 roku.

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper

Najtańsze mieszkania mamy dostępne w cenie nieznacznie przekraczającej 150 tys. zł brutto w inwestycji Nowe Rokitki zlokalizowanej niedaleko centrum Tczewa. Mieszkanie o powierzchni ponad 30 mkw. kosztuje w niej tylko 163 tys. zł. W gdańskim Osiedlu Pastelowym dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 36 mkw. dostępne jest w cenie około 226 tys. zł. Z kolei w osiedlu Foresta, które także powstaje w Gdańsku, lokal z dwoma pokojami o metrażu ponad 43 mkw. można kupić za 370 tys. zł.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Cena najtańszych mieszkań, które obecnie posiadamy w ofercie wynosi ponad 237 tys. zł. Są to mieszkania typu studio o powierzchni ponad 31 mkw. w inwestycji Apartamenty Nowa Bonarka zlokalizowanej przy ulicy Klonowica w Krakowie.

W Katowicach najtańszy lokal w ofercie dostępny jest w cenie przeszło 273 tys. zł i jest to dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 46 mkw. w nowym etapie inwestycji Bytkowska Park, zlokalizowanej w sąsiedztwie zieleni Parku Bytkowskiego.

Najtańsze mieszkanie w warszawskiej ofercie Wawel Service to dwupokojowy lokal o powierzchni 44 mkw. w inwestycji Słoneczna Leśniczówka, położonej na pograniczu dzielnic Praga Południe i Wawer. Cena lokalu w aktualnie obowiązującej promocji to 335 tys. zł.

Autor: Dompress.pl
 

 
Łódź ma szansę w tym roku zwiększyć swoje zasoby biurowe o prawie jedną piątą. Takie projekty jak Fuzja, Nowe Centrum Łodzi, HI Piotrkowska, czy Monopolis pozwolą podbić pozycję miasta na biznesowej mapie Polski
Łódź jest siódmym rynkiem biurowym w kraju. Dziś miasto może się pochwalić dużymi, miastotwórczymi realizacjami i wielofunkcyjnymi projektami, w których rewitalizowana jest historyczna zabudowa dawnych fabryk. Stąd w łódzkiej ofercie znaleźć można wiele ciekawych powierzchni o charakterze loftowym.
0,5 mln mkw. powierzchni biurowych
Już niebawem całkowite zasoby biurowe Łodzi przekroczą 500 tys. mkw. powierzchni. W realizacji i w fazie przygotowania do budowy jest w aglomeracji ponad 100 tys. mkw. biur, podają analitycy Walter Herz. Specjaliści szacują, że w projektach, których budowa ma zostać ukończona jeszcze przed końcem bieżącego roku do użytkowania oddane zostanie łącznie ponad 70 tys. mkw. powierzchni. Wśród budynków, których ukończenie planowanie jest w tym roku znajduje się m.in. biurowiec, powstający w pierwszej fazie Bramy Miasta, oferujący ponad 27,8 tys. mkw., Imagine A&B z przeszło 17 tys. mkw. biur, czy pierwszy budynek realizowany w kompleksie Monopolis, który przyniesie 8,6 tys. mkw.
Dzięki wyraźnemu przyspieszeniu rozwoju segmentu biurowego w ciągu ostatnich lat miasto stale umacnia swoją pozycję wśród największych centrów biznesowych w Polsce. – Zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię w Łodzi jest coraz większe, dlatego mimo szybszego przyrostu podaży współczynnik pustostanów w tym regionie utrzymuje się na bardzo niskim poziomie wynoszącym 8,6 proc. Podobnie, jak w innych największych miastach regionalnych, większość zapotrzebowania na biura zgłaszają tu firmy z sektora usług dla biznesu. W 85 centrach BPO, SSC/GBS, IT, R&D zatrudnionych jest już 23,2 tys. osób. Roczny wskaźnik wzrostu zatrudnienia w tej branży sięga w Łodzi 14 proc. – informuje Mateusz Strzelecki, Partner / Head of Regional Markets w Walter Herz.
Unikalne na skalę światową rewitalizacje
- Na dynamikę wzrostu rynku biurowego w regionie wpływa również pozytywie rozwój sektora mieszkaniowego i magazynowego, a także rozbudowa połączeń drogowych. Rynkowi łódzkiemu sprzyja również dobra dostępność atrakcyjnie położonych działek inwestycyjnych oraz szeroko zakrojony, miejski plan rewitalizacyjny. To w Łodzi znajdziemy takie unikalne realizacje, jak OFF Piotrkowska Center w zabudowaniach XIX wiecznej fabryki Ramischa, Monopolis w miejscu dawnego Monopolu Wódczanego, czy Fuzja w fabryce Scheiblera. Na terenie aglomeracji prowadzone są także duże, miastotwórcze projekty, jak Nowe Centrum Łodzi. Decydujące znaczenie dla rozwoju segmentu biurowego w mieście ma także szeroki dostęp do wykwalifikowanych pracowników oraz niższe w porównaniu z innymi regionami stawki czynszu, kształtujące się w przedziale 11,5 – 13,5 € / mkw. / miesiąc - dodaje Mateusz Strzelecki.
Przebudowa całych kwartałów miasta
Z danych Walter Herz wynika, że Łódź dysponuje dziś blisko 475 tys. mkw. powierzchni biurowych. Jej zasoby wzbogaciły się w zeszłym roku o biura oddane m.in. w inwestycji Ogrodowa Office, biurowcu TME, czy Sepia Office.
W budowie pozostają obecnie takie projekty jak Brama Miasta Łódź B1&B2 (41,4 tys. mkw.), Hi Piotrkowska 155 (21 tys. mkw.), Imagine A&B (17,2 tys. mkw.), czy biurowo-handlowy budynek Fern Office na terenie Off Piotrkowska Center, w którym znajdzie się ponad 3,6 tys. mkw. powierzchni.
Ponadto, w sercu miasta, pomiędzy ulicami Piotrkowską, Tymienieckiego, Kilińskiego i Milionową, na terenie dawnej fabryki Karola Scheiblera firma Echo Investment rozpoczęła niedawno budowę wielofunkcyjnego projektu Fuzja. Na niespełna ośmiu hektarach znajdzie się tam 20 budynków o różnorodnych funkcjach, z których 14 to zaadoptowane obiekty historyczne. Sercem kwartału, który zyska nowe życie będzie zabytkowy budynek dawnej elektrociepłowni. Powstaną także place miejskie, przestrzenie wspólne i tereny zielone.
Dwa główne huby biurowe
Przy rogu ulicy Kilińskiego i alei Piłsudskiego deweloper prowadzi równocześnie budowę pierwszego budynku w kompleksie biurowym REACT, który w 2020 roku dostarczy blisko 15 tys. mkw. powierzchni. Realizacja całej inwestycji przynieść ma Łodzi blisko 50 tys. mkw. powierzchni.
Na start realizacji czeka też inwestycja P22 przy alei Piłsudskiego firmy Ghelamco i projekt HB Reavis na terenie Nowego Centrum Łodzi. Firma JJ Invest planuje natomiast budowę Centrum Biurowego Fabryczna przy rogu Kilińskiego i Narutowicza.
Biurowe huby w Łodzi rozwijają się głównie w dwóch lokalizacjach. Pierwszy znajduje się przy Centralnej Osi Łodzi, głównie w rejonie tzw. skrzyżowania marszałków, gdzie powstaje Monopolis oraz Imagine i mieszczą się takie biurowce jak Symetris Business Park, Forum 76, Łódź 1, Łódzkie Centrum Biznesu. Drugie zagłębie biurowe rozbudowuje się w okolicy dworca Łódź Fabryczna, gdzie tworzy się Nowe Centrum Łodzi. Powstaje tam m.in. Brama Miasta i funkcjonuje biurowiec Nowa Fabryczna oraz Przystanek mBank.

o Walter Herz
Walter Herz jest wiodącym na rynku, polskim podmiotem prowadzącym działalność w sektorze nieruchomości komercyjnych na terenie całego kraju. Od 7 lat firma świadczy kompleksowe, specjalistyczne usługi w zakresie doradztwa inwestycyjnego. Zapewnia pełną obsługę firmom oraz instytucjom związanym z rynkiem nieruchomości. Eksperci Walter Herz wspierają klientów w poszukiwaniu i wynajmie powierzchni, komercjalizacji inwestycji, a także procesie zarządzania i administrowania projektami.
Poza siedzibą w Warszawie, firma posiada odziały w Krakowie i Gdańsku. Powołała pierwszą w kraju Akademię Najemcy, która oferuje najemcom powierzchni komercyjnych z całej Polski bezpłatne szkolenia stacjonarne, prowadzone w największych miastach w kraju. W trosce o najwyższy poziom etyczny świadczonych usług wprowadziła Kodeks Dobrych Praktyk. Firma Walter Herz jest zrzeszona w organizacjach i stowarzyszeniach wspierających rozwój sektora BPO/SSC w Polsce.
 

 
Czy dostaniemy rabat przy zakupie mieszkania w budowanym osiedlu? Jaki? W których projektach znajdziemy promocyjne ceny? Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl

Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development odpowiedzialny za sprzedaż i marketing

Upust lub inny rodzaj promocji oferujemy w przypadku ostatnich gotowych mieszkań w zakończonych projektach. W tej chwili taka oferta specjalna obejmuje na przykład ostatni dostępny, pięciopokojowy lokal o powierzchni 120 mkw. w osiedlu Młody Grunwald w Poznaniu. Mieszkanie jest dostępne w promocyjnej cenie 5600 zł/mkw. z bezpłatnym miejscem postojowym. Pojedyncze trzy i czteropokojowe minidomy w atrakcyjnej cenie od 267 tys. zł do 302 tys. zł czekają jeszcze na nabywców na osiedlu Chilli City w Tulcach pod Poznaniem.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.
W naszej ofercie znajduje się aktualnie niemal 70 mieszkań w promocyjnych cenach. Są to, zarówno gotowe lokale, jak i mieszkania, których budowa jeszcze trwa. Oferujemy upusty m.in. w osiedlach społecznych Olimpia Port, Cztery Pory Roku, Księżno, Słoneczne Stabłowice i Forma.
W bardzo atrakcyjnej cenie można kupić również mieszkania w naszej najnowszej inwestycji Awipolis, powstającej w sąsiedztwie willowej części wrocławskiego Oporowa. Rabaty czekają także na tych, którzy są zainteresowani lokalami w Browarach Wrocławskich, wielofunkcyjnym kompleksie w sercu Śródmieścia, tuż nad Odrą, powstającym na terenie dawnego Browaru Piastowskiego.
Przygotowaliśmy także nową promocję „Mieszkaj przez rok za darmo”, dzięki której nasi klienci mogą cieszyć się 12 miesiącami bez opłat związanych z utrzymaniem lokalu i nieruchomości wspólnej.
Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.
Polityka rabatowa uzależniona jest od kilku czynników, w tym od poziomu cen mieszkań w danej inwestycji, zakładanego tempa sprzedaży i zmian na rynku. Biorąc pod uwagę fakt, że od trzech lat ceny nieprzerwalnie rosną, trudno liczyć na większy rabat.
Najczęściej upust cenowy można uzyskać przy zakupie miejsca postojowego, komórki, ewentualnie większego mieszkania lub lokalu o słabym układzie funkcjonalno-przestrzennym.
Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Najlepszą okazją do wynegocjowania rabatu są dni otwarte w naszych salonach sprzedaży. Osoby, które nas w tym czasie odwiedzają mogą skorzystać z promocji na limitowaną liczbę mieszkań. Informacje o upustach zamieszczamy wcześniej na naszej stronie. Teraz przy zakupie apartamentu o powierzchni powyżej 30 mkw. w inwestycji Bliska Wola Tower, lokalu o wysokim standardzie, z panoramicznymi oknami i widokiem na centrum Warszawy można kupić miejsce garażowe w cenie obniżonej o 30 proc.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic
W tej chwili praktycznie nie udzielamy rabatów i nie stosujemy żadnych promocji. Niewielkie obniżki rzędu 1-2 proc. można uzyskać przy zakupie mniej popularnych lokali o większych metrażach.
Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest
W każdym miesiącu staramy się przygotowywać specjalną ofertę promocyjną dla klientów na zakup mieszkania we wszystkich naszych inwestycjach. W przypadku projektu Warszawski Świt położonej na Targówku nabywcy mieszkań trzypokojowych i większych mogą liczyć na wyższy rabat od ceny katalogowej. W Apartamentach Okopowa 59A w Warszawie oferujemy klientom specjalną cenę na wszystkie mieszkania zlokalizowane na pierwszym piętrze. W budynku Willa Ochota, którego budowa dobiega właśnie końca, promocyjną ceną objęty został natomiast lokal z antresolą na parterze.
Marta Drozd - Piekarska, pełnomocnik zarządu Allcon Osiedla

Ceny mieszkań w każdej inwestycji kształtujemy indywidualnie, uwzględniając: piętro, nasłonecznienie i atrybuty dodatkowe, jak ogród, czy taras. Przy aktualnym popycie na mieszkania w Trójmieście możliwości negocjacji u deweloperów są bardzo ograniczone i w efekcie różnice między ceną ofertową a transakcyjną są kosmetyczne. Nie inaczej jest w Allconie, choć zdarza się, że na przykład przy okazji Dni Otwartych danej inwestycji mamy dla klientów ofertę specjalną na wybrane mieszkania, bądź bony podarunkowe obniżające cenę pakietu obejmującego mieszkanie, miejsce postojowe i piwnicę.

Justyna Ciesielka, specjalista ds. sprzedaży w Planetbud Development
Przygotowaliśmy dla klientów rabat w wysokości 10 000 zł na zakup mieszkań o powierzchni 75 mkw. w trzecim etapie Osiedla Kwiatowego w Zalasewie 2 km od Poznania. Oferta jest ograniczona czasowo, promocja trwa tylko do końca czerwca br.
Grzegorz Woźniak, prezes spółki Quelle Locum
W tym momencie oferujemy dwa mieszkania w promocyjnych cenach w pierwszym etapie inwestycji Park Leśny Bronowice, które zostaną oddane do użytku już w czerwcu br., a także trzy lokale w drugiej fazie projektu. Warto brać również udział w organizowanych przez nas Dniach Otwartych, ponieważ wtedy często przygotowujemy dla klientów bonusy.
Piotr Seretny, prezes zarządu Ancona Development
Mamy na tyle atrakcyjną ofertę, że nie udzielamy dodatkowych rabatów.
Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper
W osiedlu Nowe Rokitki V i VI w ramach wiosennej promocji na wybrane lokale mamy specjalną ofertę. Kupujący mogą uzyskać rabat od ceny brutto w wysokości nawet do 10 000 zł. Oferta obowiązuje do końca czerwca br. lub do wyczerpania mieszkań. W inwestycji oferowane są lokale 1-4 pokojowe o metrażu od 30 mkw. do 77 mkw. w cenie od 163 tys. zł.
W ramach naszych wybranych inwestycji wprowadziliśmy również program poleceń, w którym można otrzymać iRobot Roomba oraz dostęp do internetu za 1 zł.
Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service
Nasi klienci mogą skorzystać z obowiązującej obecnie Wiosennej Promocji, której szczegóły znajdują się na naszej stronie internetowej. Rabatami objęte zostały mieszkania między innymi w popularnych, krakowskich inwestycjach Piasta Park, Krygowskiego, czy w nowym projekcie Lublańska Park, idealnym dla klientów planujących zakup inwestycyjny.

Proponujemy także możliwość skorzystania z atrakcyjnego programu „Zamień stare na nowe”, który jest skierowany do osób posiadających już nieruchomość. Jak sama nazwa wskazuje, polega on na „zamianie” nieruchomości, poprzez sfinansowanie zakupu nowego mieszkania lub domu z oferty dewelopera ze środków uzyskanych dzięki sprzedaży dotychczas zajmowanej nieruchomości. Głównym założeniem programu jest zapewnienie klientom profesjonalnej pomocy przy sprzedaży starego mieszkania. Rozwiązanie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

Autor: Dompress.pl
 

 
W których ukończonych inwestycjach są jeszcze w sprzedaży mieszkania? Jakie lokale są do nabycia? Czy oferowane są w promocyjnych cenach? Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.
W ofercie mamy obecnie ponad 180 mieszkań gotowych do odbioru o szerokim spektrum metraży, od niespełna 50 mkw. do 165 mkw. i dużym zróżnicowaniu cenowym w kilku naszych, wrocławskich inwestycjach. Klienci mogą wybierać m.in. spośród kompaktowych, dwupokojowych lokali oraz większych, trzy i czteropokojowych mieszkań na naszych osiedlach społecznych Olimpia Port, Róży Wiatrów, Forma i Księżno. Na nowych właścicieli czekają też komfortowe apartamenty w inwestycji River Point, usytuowanej nad samą Odrą w ścisłym centrum Wrocławia.
Część z gotowych mieszkań można kupić w specjalnych, promocyjnych cenach, ponadto niektóre lokale w Olimpii Port i Księżnie wykończyliśmy pod klucz, co umożliwia wprowadzenie się do nich zaraz po odbiorze kluczy.
Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development odpowiedzialny za sprzedaż i marketing

Gotowe mieszkania oferujemy głównie w projektach, których budowa niedawno się zakończyła. Lokale te cieszą się dużym powodzeniem, dlatego nie są oferowane w promocyjnych cenach. W pierwszym kwartale br. oddaliśmy do użytku II etap naszego bestsellerowego osiedla Miasto Moje na warszawskiej Białołęce. W tej chwili zostały nam w tej inwestycji zaledwie 3 gotowe mieszkania trzy i czteropokojowe o powierzchni od 57 mkw. do 75 mkw. Ostatnie, gotowe apartamenty, głównie pięciopokojowe dostępne są także w Warszawie w prestiżowym osiedlu Nova Królikarnia. W naszym, hitowym, wrocławskim projekcie Vitalia mamy w sprzedaży ostatnie 4 lokale dwu i trzypokojowe o powierzchni od 56 mkw. do 110 mkw. w cenach od 5800 zł/mkw.
W przypadku kilku ostatnich, gotowych mieszkań w niektórych naszych projektach przygotowaliśmy dla klientów oferty specjalne. W Tulcach pod Poznaniem na nowych mieszkańców czekają ostatnie gotowe trzy i czteropokojowe minidomy w osiedlu Chilli City w cenach od 267 tys. zł do 302 tys. zł. W osiedlu Młody Grunwald w Poznaniu dostępny jest także ostatni, pięciopokojowy lokal o powierzchni 120 mkw. w promocyjnej cenie 5600 zł/mkw. z bezpłatnym miejscem postojowym.
Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Mamy gotowe dwu, trzy i czteropokojowe mieszkania usytuowane od 1 do 3 kondygnacji w inwestycji Zielona Dolina, położonej w ładnej, zielonej okolicy na warszawskiej Białołęce. Ostatnie lokale o powierzchni 69 mkw. są dostępne w cenie 5700 zł za mkw. Mniejsze mieszkania oferujemy w kwocie od 6150 zł/mkw. do 7000 zł/mkw. Na Bliskiej Woli gotowe do zamieszkania dwupokojowe lokum na 5 piętrze, o powierzchni nieco ponad 35 mkw. jest do kupienia w cenie 15 500 za mkw. Taką cenę uzasadnia wysoki standard mieszkania. To nowoczesne wnętrze, prawie 3 metrowej wysokości, z panoramicznymi oknami, z widokiem na centrum Warszawy. Bliska Wola jest naszym najchętniej wybieranym przez klientów osiedlem, najlepiej sprzedającym się od 2017 roku.
Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.
Praktycznie nie mamy gotowych lokali. Ich udział nie przekracza 2 procent wśród mieszkań dostępnych w naszej ofercie.
Justyna Ciesielka, specjalista ds. sprzedaży w Planetbud Development
Nie posiadamy w sprzedaży gotowych mieszkań, gdyż wszystkie lokale z naszej oferty znajdują nabywców nawet kilka miesięcy przed zakończeniem budowy. W drugim etapie Osiedla Kwiatowego, które realizujemy w Zalasewie i zamierzamy przekazać na koniec bieżącego roku, mamy wszystkie lokale zarezerwowane. Trzeci etap tej inwestycji, który będzie gotowy w 2020 roku jest wyprzedany w połowie.
Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic
Gotowe mieszkania mamy w sprzedaży jedynie w inwestycji Wolne Miasto w Gdańsku. Pod koniec ub. roku oddaliśmy do użytkowania IV etap tej inwestycji. W ofercie są jeszcze 4 wolne lokale, w tym ostatnie mieszkanie o powierzchni 40 mkw. i 3 lokale o metrażu 66-74 mkw. w cenach od 6600 zł/mkw. do 7400 zł/mkw.
Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest
Ostatnie, gotowe mieszkania oferujemy w inwestycji Willa Ochota przy ulicy Mszczonowskiej w Warszawie. Pozostało w niej tylko 5 lokali dwu i trzypokojowych o metrażu od 33 mkw. do 56 mkw., dostępnych na różnych piętrach. Najtańsze mieszkanie dwupokojowe można kupić w promocyjnej cenie około 382 tys. zł brutto, a najdroższe kosztuje ponad 523 tys. zł brutto.
Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska

Nie mamy aktualnie w ofercie gotowych mieszkań, co wiąże się z zakończeniem sprzedaży lokali we wszystkich inwestycjach będących w ostatniej fazie budowy. Najbardziej zaawansowanym projektem jest teraz pierwszy etap warszawskiej inwestycji Omulewska 26, której zakończenie przewidujemy na koniec 2019 roku.
Marta Drozd - Piekarska, pełnomocnik zarządu Allcon Osiedla
Mieszkania gotowe to zdecydowanie deficytowy produkt na trójmiejskim rynku nieruchomości. W sprzedaży mamy pojedyncze mieszkania gotowe w inwestycji Kamienice Malczewskiego o powierzchni 70-90 mkw. i projekcie Domy pod Koroną o metrażu 96-123 mkw. w Gdańsku, a także w inwestycji Nexo w Pucku o powierzchni 26-46 mkw., czy w Osiedlu Gdyńskim na Oksywiu wielkości 58-76 mkw. W większości inwestycji mieszkania dwu i trzypokojowe sprzedawane są na etapie rozpoczęcia prac budowlanych. Mieszkania większe cieszą się zaś popularnością, kiedy są już gotowe do obejrzenia. Niejednokrotnie to właśnie one sprzedawane są jako produkt gotowy.
Grzegorz Woźniak, prezes spółki Quelle Locum
W I etapie inwestycji Park Leśny Bronowice mieszkania będą gotowe już w czerwcu br. Czteropokojowe mieszkanie na pierwszym piętrze o powierzchni ponad 65 mkw. z balkonem o powierzchni prawie 7 mkw. oferujemy w tym projekcie w promocyjnej cenie 440 496 zł. Trzypokojowy lokal na pierwszym piętrze o metrażu 58 mkw. z balkonem o powierzchni 4,6 mkw. jest do nabycia w promocji za 395 560 zł.
Piotr Seretny, prezes zarządu Ancona Development
W ofercie mamy gotowe segmenty w zabudowie szeregowej o metrażu od 90 mkw. w cenie od 450 tys. zł brutto w inwestycji Cicha Łąka w podwarszawskim Piasecznie. W promocji oferujemy możliwość zakupu drewnianych schodów w cenie 10 800 zł na pierwsze piętro i na poddasze.
Wojciech Duda, wiceprezes Duda Development
Wszystkie nasze budynki wielorodzinne są wciąż w trakcie budowy. Dysponujemy jednak trzema ostatnimi, gotowymi segmentami o powierzchni 138 mkw., które dostępne są w trzecim etapie osiedla domów w zabudowie bliźniaczej Nowe Złotniki w Złotnikach koło Suchego Lasu pod Poznaniem. Cena segmentu wynosi 599 tys. zł. W ciągu najbliższych tygodni zakończona zostanie również budowa domów w I etapie poznańskiego, zamkniętego osiedla Morasko Park. Trzy ostatnie domy oferujemy w cenie od 787 tys. zł.
Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper
Mamy kilka ostatnich gotowych apartamentów w zakończonej inwestycji Verano Residence w Juracie. Są to apartamenty dwu i trzypokojowe o metrażach od 37 mkw. do 55 mkw. w cenach od 912 tys. zł do 1,54 mln zł. Gotowe mieszkania mamy także w podwarszawskim Milanówku w osiedlu EcoMilan. Na wybrane lokale przygotowaliśmy promocyjną cenę od 4900 zł za mkw. Na terenie kompleksu powstały łącznie 4 nowoczesne budynki ze 188 mieszkaniami o powierzchni od 38 mkw. do 93 mkw. i rozkładzie pomieszczeń od 2 do 4 pokoi z ogrodami do 122 mkw. Ostatnie mieszkania są również dostępne w czwartym etapie inwestycji Nowe Rokitki w pobliżu Tczewa. W sierpniu br. przekażemy też do odbioru lokale w projekcie Młoda Morena Park II zlokalizowanym w gdańskim osiedlu Piecki-Migowo. W tej inwestycji dostępnych jest jeszcze kilkanaście apartamentów w kwocie około 8100 zł za mkw.
Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service
Najwięcej naszych mieszkań sprzedaje się na etapie realizacji inwestycji, stąd na chwilę obecną w ofercie mamy zaledwie kilka gotowych lokali. Są to mieszkania inwestycji Białoprądnicka na północy Krakowa i lokale w I etapie inwestycji Krygowskiego na krakowskich Klinach. Część mieszkań objęta jest promocją.


Autor: Dompress.pl
 

 
Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w pierwszych trzech miesiącach 2019 roku? Czy rezultaty są zgodne z założeniami firm? Co wpłynęło na uzyskane wyniki? Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

Naszym celem na 2019 rok jest sprzedaż na poziomie 1300 - 1600 mieszkań. W pierwszym kwartale 2019 roku sprzedaliśmy 406 lokali. To o 58proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Osiągnęliśmy jeden z najlepszych wyników kwartalnej sprzedaży w historii firmy, mimo wymagającej sytuacji na rynku, z którą branża zmaga się od kilkunastu miesięcy. Klienci doceniają wybrane przez nas lokalizacje oraz zdywersyfikowaną ofertę, którą zgodnie z wcześniejszymi założeniami, uzupełniliśmy w ostatnich miesiącach o ponad 450 lokali.
W pierwszym kwartale klienci najchętniej wybierali mieszkania we wrocławskich osiedlach Olimpia Port i Forma. Dużą popularnością cieszą się także kolejne etapy inwestycji Słoneczne Stabłowice i Cztery Pory Roku oraz osiedle Łąkowa w Łodzi i Przylesie Marcelin w Poznaniu.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

W pierwszym kwartale br. ilość zawartych umów deweloperskich, przedwstępnych umów sprzedaży lokali oraz płatnych rezerwacji wyniosła 280. Szacowana liczba lokali, które zostaną rozpoznane w przychodach w tym okresie to około 265. W I kwartale rozpoczęliśmy sprzedaż mieszkań w pięciopiętrowym budynku Willa Wiślana w warszawskim Tarchominie.

Andrzej Gutowski, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Ronson Development

W pierwszych trzech miesiącach 2019 roku zakontraktowaliśmy sprzedaż 174 mieszkań wobec 188 lokali w analogicznym okresie ubiegłego roku. To bardzo dobry rezultat, biorąc pod uwagę fakt, że rozpoczęliśmy ten rok z mocno wyprzedaną ofertą wynoszącą zaledwie 562 lokale. Wynik jest zbliżony do uzyskanego w analogicznym okresie ubiegłego roku i znacznie lepszy niż osiągnięty w ostatnim kwartale 2018 roku.

Nowe projekty, które uruchomiliśmy pod koniec pierwszego kwartału, w których do sprzedaży trafiło łącznie ponad 460 lokali, tylko częściowo wpłynęły na poziom sprzedaży minionego kwartału. Będą miały większe przełożenie na sprzedaż w kolejnych miesiącach. Liczymy na to, że wprowadzone projekty oraz kolejne, przygotowywane inwestycje pozwolą nam zrealizować cel sprzedaży, który na 2019 rok został wyznaczony na około 800 lokali.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

W pierwszym kwartale br. odnotowaliśmy rekord sprzedaży. Udało nam się zawrzeć w sumie 135 umów z klientami na lokale mieszkalne i usługowe. Jeszcze nigdy w historii firmy nie osiągnęliśmy tak dobrego wyniku. Na uzyskany rezultat wpłynęło uruchomienie sprzedaży w inwestycji Warszawski Świt zlokalizowanej na warszawskim Targówku oraz Apartamenty Okopowa 59A usytuowanej na granicy Woli i Śródmieścia. Z kolei w inwestycji Willa Ochota, położonej przy ulicy Mszczonowskiej nastąpi wkrótce zakończenie budowy, co również miało wpływ na ilość sprzedanych mieszkań.

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper

W pierwszym kwartale br., na podstawie zawartych umów rezerwacyjnych, deweloperskich i przedwstępnych, sprzedaliśmy 141 mieszkań. Na koniec marca tego roku łączna liczba lokali oferowanych do sprzedaży wynosiła 445.

Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska

Jesteśmy zadowoleni z wyników uzyskanych w pierwszym kwartale. Na realizację założonych celów wpływa w głównej mierze dobra sprzedaż warszawskiego projektu Omulewska 26. Jednocześnie dość szybko udaje nam się przeprowadzać procesy projektowe związane z realizacją kolejnych inwestycji. To właśnie rozwój portfolio jest naszym kluczowym celem w pierwszych miesiącach tego roku.

Justyna Ciesielka, specjalista ds. sprzedaży w Planetbud Development

W I kwartale bieżącego roku spółka odnotowała znaczny wzrost zainteresowania oferowanymi lokalami. Miało na to wpływ kilka czynników. Rozszerzyliśmy ofertę wprowadzając do sprzedaży mieszkania z trzeciego etapu realizacji Osiedla Kwiatowego w Zalasewie. Poza tym, klientów zachęca bliski termin oddania lokali, które powstały w drugiej fazie inwestycji, a początek roku sprzyja podejmowaniu ważnych decyzji, jak na przykład zakup domu.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Sprzedaż w pierwszym kwartale tego roku została zrealizowana zgodnie z założeniami i utrzymywała się na niemal identycznym poziomie, jak w pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku. Zgodnie z oczekiwaniami, dobra sytuacja gospodarcza w kraju, rosnące zarobki, niskie stopy procentowe oraz rosnące ceny mieszkań wpływają na duży poziom optymizmu wśród klientów co przekłada się na podejmowanie decyzji o zakupie mieszkania na własne potrzeby lub w celach inwestycyjnych.

Piotr Tarkowski, dyrektor ds. Sprzedaży w Allcon Osiedla

W pierwszym kwartale tego roku osiągnęliśmy wynik zgodny z oczekiwaniami i założeniami. Wpływ na to miała zróżnicowana oferta w atrakcyjnych lokalizacjach oraz sprawdzony i zaufany generalny podwykonawca.

Piotr Seretny, prezes zarządu Ancona Development

W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku
odnotowaliśmy satysfakcjonujące wyniki sprzedaży mieszkań. Rezultat jest zgodny z założeniami firmy. Na wynik wpłynął wysoki poziom zainteresowania zakupem nowych mieszkań na rynku.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

W I kwartale 2019 roku Wawel Service odnotował rekordowe zyski, co przerosło nasze optymistyczne założenia. Nie jesteśmy jednak zaskoczeni, gdyż wynik jest rezultatem przemyślanej strategii. Projektujemy nasze inwestycje w taki sposób, aby najlepiej trafiały w gusta klientów i zaspakajały ich wymagania. Szeroka oferta i różnorodność inwestycji stanowi zatem atrakcyjną propozycję dla licznego grona kupujących.

Autor: Dompress.pl
 

 
Ruszyła budowa i sprzedaż mieszkań w Innova Concept, kolejnym projekcie grupy FPP realizowanym we wrocławskich Krzykach

Innova Concept to czwarta inwestycja, której budowę FPP rozpoczęła w rejonie ulicy Nyskiej i Pięknej we Wrocławiu. Po realizacji Osiedla Innova, Osiedla Moderno i Apartamentów Innova, deweloper znany z prestiżowych inwestycji prowadzonych na wrocławskim i warszawskim rynku, zainicjował budowę kolejnego projektu we Wrocławiu.

W inwestycji Innova Concept do sprzedaży trafiło 144 komfortowych apartamentów o zróżnicowanych rozkładach i metrażach, od 30 mkw. do 105 mkw. Na parterze wybudowane zostaną również 4 lokale usługowe. Ceny mieszkań mieszczą się w przedziale od 7797 zł/mkw. do 9197 zł/mkw. brutto. Roboty budowlane związane z realizacją projektu rozpoczęły się w marcu br. Termin przekazania kluczy do apartamentów wyznaczony został na marzec 2021 roku. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Haras Budownictwo.

Wysokiej klasy, sześciopiętrowy budynek z fasadą utrzymaną w ciepłej kolorystyce zaprojektowany został w nowoczesnym stylu. Klasyczny i elegancki charakter nadaje mu wykorzystanie szklanych, metalowych i drewnianych elementów wykończenia. Wszystkie apartamenty w Innova Concept zaprojektowane zostały ze szczególną dbałością o funkcjonalny rozkład pomieszczeń. Cechą, która je wyróżnia są wysokie, panoramiczne okna oraz duże tarasy, które pozwalają na aranżację wygodnych miejsc do wypoczynku.

O jakości inwestycji decyduje, nie tylko jej świetna lokalizacja, ale także zastosowanie innowacyjnych rozwiązań architektonicznych, funkcjonalne rozplanowanie i staranne wykończenie części wspólnych w budynku oraz bezpośredni dostęp do terenów zielonych.

Projekt architektoniczny budynku opracowany został przez pracownię Dorożyńscy Pracownia Architektury – DPA Iwona Dorożyńska. W obrębie inwestycji, na terenie wewnętrznego patio przewidziano plac przeznaczony do odpoczynku i zabawy dla dzieci. Od strony południowej plac rekreacyjny będzie graniczył bezpośrednio z terenem publicznej szkoły podstawowej, a od zachodniej i wschodniej będą go okalały skrzydła budynku.

Na parterze i w garażu podziemnym na poziomie -1 znajdą się komórki lokatorskie. W hali garażowej, poza miejscami postojowymi dla samochodów, zaplanowane zostały również stanowiska dla jednośladów i stojaki na rowery. Parking dla samochodów przewidziany został również na zewnątrz budynku.

Innova Concept położona jest tuż obok zrealizowanych wcześniej przez FPP zespołów mieszkaniowych: Osiedla Innova, Osiedla Moderno oraz Apartamentów Innova. Inwestycja jest świetnie skomunikowana ze ścisłym centrum Wrocławia. W pobliżu znajdują się przystanki autobusowe i tramwajowe, a wrocławski Dworzec Główny PKP oddalony jest o 2 km od osiedla.

Poza zaletami związanymi z komunikacją, położenie Innovy Concept zapewnia także atrakcyjne rozwiązania infrastrukturalne. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku znajduje się szkoła podstawowa i dwa przedszkola. Niedaleko jest też do Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego. W bliskim otoczeniu inwestycji zlokalizowane są sklepy, galerie handlowe oraz liczne placówki usługowe. W dzielnicy znajduje się również wiele miejskich terenów parkowych i rekreacyjnych.

Inwestycja Innova Concept finansowana jest przez Getin Noble Bank SA.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.innovaconcept.pl


o FPP


FADESA POLNORD POLSKA Sp. z o.o. (FPP) została utworzona w 2005 roku, a jej akcjonariuszami są: hiszpańska spółka MARTINSA-FADESA S.A. (51% akcji) i polska spółka POLNORD S.A. (49% akcji). Siedziba spółki FPP znajduje się w Warszawie (Aleje Jerozolimskie 94). Od początku działalności FPP sprzedała i przekazała do użytku ponad 3 tysiące mieszkań.


FPP jest obecna we Wrocławiu od 2007 roku. Budowa pierwszej wrocławskiej inwestycji, Osiedla Innova, rozpoczęła się w 2010 roku. Na dzień 31 grudnia 2018 roku spółka sprzedała we Wrocławiu 1221 mieszkań i oddała do użytku 1043. Innova Concept jest piątą inwestycją grupy FPP i czwartą realizowaną we Wrocławiu. Wykonawcą osiedla jest spółka celowa FPP Osiedle Moderno Sp. z o.o., należąca w 100% do grupy FPP.
 

 
Czy deweloperzy wprowadzają ekologiczne rozwiązania w realizowanych inwestycjach? Jakie? W których osiedlach? Czy w segmencie mieszkaniowym planowana jest realizacja budynków z zielonymi certyfikatami? Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Rozwiązania ekologiczne, w tym budynki z certyfikatami, na przykład BREEAM dopiero wchodzą na nasz rynek i dotyczą zwykle inwestycji realizowanych w podwyższonym standardzie, w których mieszkania oferowane są w wyższej cenie. W naszych projektach duży nacisk kładziemy na wysokiej jakości okna, co dotyczy zarówno samego produktu, jak i montażu. Przy tym należy zaznaczyć, że okna są jednym z kluczowych elementów, który ma wpływ na zużycie energii cieplnej, podobnie jak właściwe ocieplenie budynku.
Kolejnym, ważnym czynnikiem w przypadku mieszkań jest wentylacja. Odchodzimy od stosowania wentylacji grawitacyjnej, która jest mało skuteczna, zastępując ją mechaniczną, z nawiewnikami ciśnieniowymi. Zapewniona przez taki system wymiana powietrza bardziej odpowiada rzeczywistym potrzebom wietrzenia wnętrz i ogranicza straty ciepła.
W przypadku części wspólnych staramy się stosować oświetlenie LED, co również pozwala ograniczyć zużycie energii.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Popieramy zielone budownictwo. Jako pierwszy deweloper w Polsce zaprojektowaliśmy energooszczędne mieszkania, które spełniają wymogi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w krakowskich projektach Borkowska B1 i B2, Halszki 28 A i Wężyka 10. Inwestycje są wolne od alergenów, mają doskonały mikroklimat dzięki rekuperacji, tj. wentylacji mechanicznej z odzyskiem energii. Są również przyjazne dla środowiska, ponieważ emitują mniej CO2 do atmosfery. Takie rozwiązania podnoszą ponadto wartość budynków i mieszkań.

Stworzyliśmy także energooszczędne osiedle domów jednorodzinnych w Michałowicach, w którym zastosowane zostały najnowocześniejsze rozwiązania ekologiczne. Każdy z domów na indywidualne zamówienie kupującego mógł zostać wyposażony m.in. w kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, czy gruntowe wymienniki ciepła.

Obecnie wraz z Zakładem Architektury Elementarnej Politechniki Krakowskiej zorganizowaliśmy konkurs architektoniczny EFEMERYDA_2019, w którym udział wzięli studenci Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Celem konkursu było wyłonienie najlepszego projektu na zagospodarowanie przestrzeni wspólnej okolicy inwestycji Piasta Park. Kolejnym krokiem jest realizacja nowoczesnego, ekologicznego projektu, który jest przenośny i zmienia swój kształt w zależności od pory roku. Chcemy stworzyć dla mieszkańców naszych osiedli specjalną strefę wspólną, której zastosowane zostaną takie rozwiązania jak filtry antysmogowe, antysmogowa roślinność, energooszczędność, a także będzie utrzymywana stała temperatura i wilgotność.
Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Ekologiczną metodę zastosowaliśmy w jednym z osiedli w Gdyni, gdzie zostały zamontowane kolektory słoneczne, które w Polsce bardziej popularne są pod nazwą solary. System odzysku deszczówki, która służy do podlewania zieleni, funkcjonuje w inwestycji Bliska Wola, warszawskim osiedlu, które zamieszkiwać będzie czternastotysięczna społeczność. Mamy także na swoim koncie certyfikowane domy energooszczędne. Staramy się wprowadzać ekologiczne rozwiązania, ale część z nich znacznie podnosi koszty budowy, a klienci nie zawsze je odpowiednio doceniają. Obecnie pracujemy nad nową technologią budowy domów, która niewątpliwie spełni nie tylko wymagania ekologiczne, ale także ekonomiczne.

Łukasz Śledź, kierownik Działu Przygotowania i Realizacji Inwestycji w Allcon Osiedla

Jeśli chodzi o rozwiązania ekologiczne, należy zacząć od tego, że wykonawcą wszystkich, naszych projektów jest spółka Allcon Budownictwo, która posiada certyfikat ISO 14001 wydany w 2003 roku, który wciąż stanowi wyzwanie w zakresie takiego prowadzenia budów, aby ich negatywne oddziaływanie na środowisko było jak najmniejsze.
Przyjmowane przez nas rozwiązania materiałowe dobierane są w taki sposób, aby były nieuciążliwe dla przyszłych mieszkańców i bezpieczne dla otocznia. Wszystkie stosowane materiały mają odpowiednie atesty higieniczne i dopuszczenia.

W projektowanych obecnie inwestycjach planujemy wprowadzenie nowych rozwiązań, które zmniejszają negatywny wpływ budynków na środowisko i będą przyjazne dla ludzi. Są to rekuperatory ciepła na wentylacji, wysoko wydajne grzejniki, najwyższej jakości stolarka okienna oraz zaawansowane materiały izolacyjne. Ponadto, zagospodarowanie wód opadowych na terenie inwestycji z wykorzystaniem aranżacji zieleni. Należy też wspomnieć o rozwiązaniach dla rowerzystów i planowanych stanowiskach do ładowania samochodów elektrycznych.

Wojciech Duda, wiceprezes Duda Development

Nasza najnowsza inwestycja w Poznaniu, nowoczesna kamienica Fyrtel Wilda zostanie wyposażona w powierzchnię biologicznie czynną, tzw. zielony dach. Takie rozwiązanie ma liczne zalety, szczególnie w gęsto zaludnionej, bliskiej centrum miasta okolicy, w jakiej usytuowana jest inwestycja. Warto wspomnieć także, że zielony dach przyczynia się do oczyszczenia powietrza oraz wspomaga regulację temperatury otoczenia i wnętrza budynku, co prowadzi do oszczędności energetycznej. W zamkniętym osiedlu Morasko Park w Poznaniu zamontowaliśmy z kolei system rozsączający, który pozwala zbierać wodę deszczową i regulować jej przepływ.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Wszystkie nasze inwestycje realizowane są w zgodzie z obowiązującymi normami w poszczególnych zakresach, dotyczących wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego. Rozważamy wprowadzanie dodatkowych rozwiązań ekologicznych i zielonych certyfikatów w nowych inwestycjach. Konkretne decyzje będą zapadały w toku przygotowań poszczególnych projektów.

Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska

Bardzo dbamy o jakość tkanki miejskiej i staramy się zawsze jak najlepiej wkomponowywać nowe budynki w istniejące otoczenie. Jeśli to tylko możliwe wykorzystujemy wysokiej jakości, trwałą i dobrze zaprojektowaną zieleń. Tworzymy osiedlowe parki, jak na przykład niemal półhektarowy park w warszawskim osiedlu Kolska od Nowa. Staramy się sukcesywnie wprowadzać kolejne rozwiązania łączące troskę o ekologię z ekonomią. Jednym z takich rozwiązań jest planowane zagospodarowanie wód opadowych do podlewania ogrodów w jednaj z naszych, najnowszych inwestycji. Z pewnością będziemy wprowadzać kolejne innowacje dla mieszkańców, także w zakresie oszczędności różnych mediów, czy pomiarów jakości powietrza.

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper

W naszych inwestycjach wykorzystujemy wody opadowe w ogrodach deszczowych, co sprzyja niższej retencji. Tym samym, wspierane są zasoby wód podziemnych i ograniczane ryzyko powodziowe. Ogrody deszczowe są też przyjaznym środowiskiem rozwoju małych ekosystemów fauny i flory, podtrzymującym bioróżnorodność danej okolicy.
Autor: Dompress.pl
 

 
Jak duże mieszkania znajdziemy w ofercie deweloperów? W których projektach je kupimy? Ile kosztują? Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Mieszkania o metrażu 85 - 100 mkw. można znaleźć w większości naszych inwestycji, staramy się bowiem zapewnić możliwie szeroką ofertę w każdym z realizowanych projektów. Ilość poszczególnych typów mieszkań zależy od lokalizacji inwestycji. W projektach położonych w centrach miast dominują mniejsze metraże, a w osiedlach skierowanych do klienta docelowego większe. Duże mieszkanie, o powierzchni około 85 mkw. można nabyć w cenie od 500 tys. zł w takich inwestycjach jak Centralna Park w Krakowie, czy Między Parkami we Wrocławiu.

Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development, odpowiedzialny za sprzedaż i marketing

Największe mieszkania w naszej ofercie, o powierzchni nawet 135 mkw., znajdują się w prestiżowym, warszawskim projekcie Nova Królikarnia na Mokotowie. Cena takiego lokum to 1,46 mln zł. W trzecim etapie tej inwestycji oferujemy także domy o powierzchni ponad 200 mkw. w cenach przekraczających 2,3 mln zł. Duże lokale nabywcy mogą znaleźć także w inwestycji City Link na warszawskiej Woli, gdzie obok kompaktowych lokali oferujemy także czteropokojowe mieszkania o powierzchni około 130 mkw. w kwocie 1,68 mln zł. W poznańskim Młodym Grunwaldzie mamy w sprzedaży pięciopokojowe mieszkania o metrażu około 120 mkw. w cenie 710 tys. zł. W warszawskim projekcie Moko dostępny jest natomiast ostatni czteropokojowy apartament o powierzchni 116 mkw., który kosztuje 1,14 mln zł.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Największe metraże mamy w prestiżowych projektach typu premium, jak na przykład Bliska Wola Tower w Warszawie, gdzie największy apartament ma powierzchnię 183 mkw. W szczecińskiej Hanza Tower największy apartament mierzy 221 mkw. Warto wspomnieć o położeniu mieszkań na wysokich piętrach i pięknym widoku na panoramę miasta. W sprzedaży mamy również apartamenty o powierzchni większej niż 150 mkw. z możliwością łączenia w jeszcze większe jednostki. Sami klienci wykazują się też inwencją. W Katowicach nabywca trzech mieszkań w osiedlu Nowe Tysiąclecie połączył je w jeden apartament.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.
Największe mieszkanie w naszej ofercie to apartament w inwestycji River Point na Kępie Mieszczańskiej, który ma blisko 190 mkw. i jest do nabycia w cenie 7000 zł/mkw. Apartamenty o powierzchni 100 mkw. z unikalnym widokiem na nadodrzańskie bulwary klienci znajdą w Browarach Wrocławskich, multifunkcyjnym kompleksie urbanistycznym w sercu Wrocławia, w cenie 11 000 zł za metr. To niepowtarzalne miejsce w śródmieściu pozwala cieszyć się niezwykłym widokiem na rzekę i historyczną zabudowę dawnego Browaru Piastowskiego.

Osoby poszukujące rodzinnego mieszkania cztero lub pięciopokojowego o wielkości blisko 80 mkw. w cenie od 7000 zł/mkw. znajdą dla siebie miejsce w części osiedla Olimpia Port, zlokalizowanej tuż przy rzece z dużą przestrzenią rekreacyjną na dachu budynku. Na cenę mieszkania składa się nie tylko metraż, ale również lokalizacja oraz zróżnicowane funkcje na terenie osiedla – place zabaw, własny fitness, boiska, czy zaplecze handlowo usługowe.
Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Struktura mieszkań jest zależna od segmentu cenowego, w jakim mieści się dana inwestycja. Przykładowo największe mieszkania w inwestycjach z segmentu popularnego mają około 80 -90 mkw., a w inwestycjach apartamentowych 120 - 200 mkw.
Największe mieszkania, jakie mamy w tej chwili w ofercie znajdują się w inwestycji Wolne Miasto w Gdańsku. To czteropokojowe lokale w cenie od 6 300/mkw.
Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Największe mieszkania oferujemy w inwestycjach Warszawski Świt i Apartamenty Okopowa 59A w Warszawie. W przypadku inwestycji Warszawski Świt, która zlokalizowana jest przy ulicy Poborzańskiej na warszawskim Targówku, największa powierzchnia wynosi ponad 99 mkw. Największe mieszkanie w inwestycji Apartamenty Okopowa 59A, usytuowanej na warszawskiej Woli ma natomiast wielkość 113 mkw.

Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska
Największym mieszkaniem w inwestycjach, które aktualnie mamy w ofercie jest lokal o powierzchni 85 mkw. w projekcie Omulewska 26 w Warszawie, który można nabyć w cenie 8174 zł/mkw.
Weronika Chylarecka, specjalista ds. marketingu w Blockpol Developer
Największe mieszkania, które mamy w ofercie mają metraż 80 mkw. Klienci mogą je znaleźć we wrocławskiej inwestycji Nowa Inspiracja i projekcie Nowe Żerniki. Można je kupić w cenie 6800 zł/mkw.
Agnieszka Jaworska-Goździewska, specjalista ds. komunikacji wewnętrznej i PR w Nickel Development
Największe mieszkania, które znajdują się obecnie w naszej ofercie to apartamenty w poznańskiej inwestycji Wille Wodziczki i w Osiedlu Botaniczna. Ostatni wolny apartament w Osiedlu Botaniczna ma powierzchnię 107 mkw., niemal 36-metrowy taras, a cena za metr wynosi 9200 zł. Wolne apartamenty w inwestycji Wille Wodziczki mają powierzchnię od 73 mkw. do 103 mkw., a ich ceny kształtują się w przedziale od 9500 zł/mkw. do 10300 zł/mkw.
Marta Drozd-Piekarska, pełnomocnik zarządu Allcon Osiedla
Największe apartamenty w naszej ofercie znajdują się w inwestycji Tarasy Bałtyku w Gdańsku. W sprzedaży mamy dwa penthousy o powierzchni 152 mkw. i 163 mkw., zlokalizowane na ostatnich piętrach, z widokiem na morze i tarasem o metrażu około 76 mkw. Ich ceny dochodzą do 3 mln zł. W inwestycji Kamienice Malczewskiego 2, położonej w centrum Gdańska, mamy do zaoferowania mieszkanie o powierzchni do 107 mkw. w cenie 1 mln zł.
Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper
W osiedlu Foresta, powstającym w Gdańsku przy ulicy Myśliwskiej, oferujemy mieszkania o powierzchni do 157 mkw. Przykładowo za lokal o metrażu 122 mkw. trzeba zapłacić ponad 996 tys. zł, czyli około 8150 zł/mkw. W Osiedlu Pastelowym, powstającym w gdańskich Łostowicach, proponujemy komfortowe apartamenty o powierzchni do 106 mkw. Największy kosztuje 552 tys. zł brutto, czyli około 5200 zł za mkw. W osiedlu EcoMilan, położonym w malowniczym Milanówku w pobliżu Warszawy, dostępne są natomiast lokale o powierzchni do 93 mkw.

Autor: Dompress.pl
 

 
Które inwestycje cieszą się największym powodzeniem wśród osób kupujących mieszkania na wynajem? Jakie lokale wybierają? Czy inwestorzy decydują się na zakupy pakietowe? Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Zdecydowanie największym zainteresowaniem klientów inwestycyjnych cieszą się niewielkie mieszkania w projektach zlokalizowanych w centrach miast, blisko ważnych ośrodków akademickich i biurowych, jak Bastion Wałowa w Gdańsku czy Kamienna 145 we Wrocławiu. Inwestorzy preferują mieszkania jedno i dwupokojowe o możliwie najmniejszej powierzchni. W tego typu projektach często zdarzają się klienci pakietowi, nabywający większą ilość mieszkań.
Warto zaznaczyć, iż Polacy posiadają ponad 760 mld złotych oszczędności, z czego ponad połowa ulokowana jest na niskooprocentowanych, jeśli w ogóle oprocentowanych, rachunkach bieżących. Stąd nieruchomości są ciekawą alternatywą do inwestowania.
W ostatnich miesiącach, z uwagi na silny wzrost cen mieszkań, daje się zauważyć jednak zmiana trendu. Coraz więcej osób wybiera teraz projekty tańsze, zlokalizowane dalej od centrum, planując najem długoterminowy. Taką tendencję potwierdzają ostatnie analizy rentowności najmu dla Warszawy, które wskazują że najwyższy poziom uzyskują nieruchomości położone nie w Śródmieściu, na Mokotowie, czy Woli, ale na Białołęce.
Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska
Najważniejszymi naszymi inwestycyjnymi przygotowanymi pod wynajem są oczywiście projekty z segmentu PRS (Private Rental Sector), które podobnie jak sprzedaną już inwestycję Apartamenty Pereca, oferujemy w całości komercyjnym funduszom zagranicznym, zajmującym się najmem długoterminowym. W takich przypadkach sprzedawany jest cały budynek wraz z wykończonymi mieszkaniami, przygotowanymi w standardzie uzgodnionym z klientem. Oczywiście w standardowych projektach, które oferujemy mamy do czynienia także z nabywcami inwestycyjnymi, nierzadko kupującymi mieszkania pakietowo, nawet po kilkanaście w jednym projekcie.
Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.
Zakup mieszkań pod wynajem wciąż stanowi ciekawą alternatywę lokowania kapitału. Jako firma o ugruntowanej pozycji na rynku, która działa od wielu lat mamy wielu zaprzyjaźnionych inwestorów, którzy regularnie kupują u nas mieszkania pod wynajem. Równie chętnie na zakup inwestycyjny decydują się także nowi nabywcy.
Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Największym powodzeniem pośród klientów kupujących mieszkania z myślą o inwestycji pod wynajem cieszy się warszawska inwestycja Bliska Wola Tower, projekt który wyróżnia wysoki standard wykończenia oraz nietuzinkowa architektura. Klienci-inwestorzy cenią sobie małe, kompaktowe mieszkania z widokiem na panoramę miasta i jego centrum. Ceny niewielkich lokali zaczynają się od 270 tys. zł.

Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development, odpowiedzialny za sprzedaż i marketing
Dla klientów inwestycyjnych kluczową rolę odgrywa lokalizacja. Największym zainteresowaniem cieszą się więc nieruchomości w centrach miast lub w ich okolicach, dobrze skomunikowane z wszystkimi rejonami miasta. Interesującą opcją dla inwestorów jest koncepcja aparthotelu, którą realizujemy w naszej wrocławskiej inwestycji Miasto Marina, położonej nad samą Odrą. Projekt jest dobrą propozycją dla osób chcących zarabiać na wynajmie krótko i długoterminowym. Nabywcy mogą liczyć na prawie 8 proc. zwrotu z inwestycji rocznie.
Klienci kupują także mieszkania na wynajem w klasycznych projektach mieszkaniowych. W naszej, warszawskiej inwestycji City Link, zlokalizowanej na Woli w sąsiedztwie nowej stacji metra odsetek kupujących inwestycyjnie przekracza 70 proc. Najszybciej nabywców znajdują mieszkania jedno i dwupokojowe, ale inwestorzy chętnie wybierają też lokale trzypokojowe.
Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Dotąd największym powodzeniem wśród osób kupujących mieszkania na wynajem cieszyła się inwestycja Hubertus zlokalizowana na warszawskim Służewcu. Niebawem wprowadzimy do sprzedaży nowe inwestycje w Śródmieściu i na Tarchominie, które z pewnością dorównają popularnością Hubertusowi.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Nie można jednoznacznie określić, która z naszych inwestycji jest hitem wśród kupujących lokale na wynajem, ponieważ w warszawskich projektach Apartamenty Okopowa 59A, Warszawski Świt, jak i Willa Ochota najmniejsze lokale sprzedają się w bardzo szybkim tempie. Powodem jest atrakcyjna oferta cenowa oraz rozkład takich mieszkań. Spotykamy się z przypadkami kupna kilku mieszkań jednocześnie.
Weronika Chylarecka, specjalista ds. marketingu w Blockpol Developer
Wśród klientów inwestycyjnych powodzeniem cieszy się inwestycja, którą realizujemy przy ulicy Tęczowej 83A we Wrocławiu. Inwestorzy najczęściej wybierają mieszkania o metrażu około 40 mkw. i kawalerki. Największym powodzeniem cieszą się wśród nich lokale w cenie do 300 tys. zł. Zdarza się, że osoby kupujące inwestycyjnie decydują się na więcej niż jedno mieszkanie.
Agnieszka Jaworska-Goździewska, specjalista ds. komunikacji wewnętrznej i PR w Nickel Development
Każda z naszych inwestycji budzi zainteresowanie wśród inwestorów. Wynika to z faktu, że realizujemy projekty w dobrych lokalizacjach, o wysokim stopniu skomunikowania ze strategicznymi punktami w mieście. Inwestujący w nieruchomości wybierają mieszkania kompaktowe, jedno i dwupokojowe o metrażach 30-40 mkw. w niskich cenach, na niższych kondygnacjach.
Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service
Jak nietrudno się domyślić, doskonale skomunikowane inwestycje Lublańska Park, Piasta i Lema II to najczęstszy wybór klientów inwestycyjnych. W Katowicach hitem okazał się Dom przy Filharmonii, gdzie w pierwszych tygodniach sprzedaży klienci zarezerwowali prawie połowę mieszkań.
Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper
Największym zainteresowaniem inwestorów kupujących mieszkania pod wynajem cieszy się gdański projekt Grano Residence. W ramach tej inwestycji przygotowaliśmy ofertę skierowaną do osób poszukujących bezobsługowego systemu zarządzania wynajmem. W ramach kompleksu powstaje również Hotel Grano. W luksusowym obiekcie zaplanowaliśmy 136 komfortowych pokoi sprzedawanych w systemie condo. Ciekawą inwestycją na wynajem jest też Verano Residence położona w Juracie tuż przy plaży. Z reguły klienci decydują się na zakup pojedynczych lokali, ale zdarzają się też inwestorzy nabywający większą liczbę apartamentów.


Autor: Dompress.pl
 

 
Jak dużo cudzoziemców jest wśród klientów deweloperów? Z których krajów pochodzą? Jakie mieszkania kupują? Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.
Wśród naszych klientów są osoby pochodzące z blisko 30 państw, które stanowią około 3-4 proc. nabywców mieszkań. Ich udział w zakupie lokali stopniowo rośnie. Najwięcej, około 35-40 proc. stanowią osoby pochodzące z Ukrainy, ale sporo klientów, szczególnie inwestycyjnych to Białorusini, czy Chińczycy. W przypadku naszych projektów dominuje zakup mieszkań w celu zaspokojenia własnych potrzeb, choć zdarzają się również transakcje inwestycyjne, ale jest ich zdecydowanie mniej.
Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska
Naszymi klientami są również obcokrajowcy. Warszawa staje się miastem coraz bardziej wielokulturowym. Wszystko zależy w znacznym stopniu od lokalizacji inwestycji i grupy docelowej, do której jest skierowana. Coraz częściej klientami są Ukraińcy, ale spore zainteresowanie mieszkaniami, także tymi z wyższej półki cenowej, wykazują również mieszkający w Warszawie obywatele Chin i Izraelczycy.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

Udział obcokrajowców w sprzedaży wynosi około 5 proc. Do najczęściej wybieranych przez cudzoziemców typów mieszkań należą lokale trzypokojowe z osobną kuchnią lub aneksem. Często są to też zakupy typowo inwestycyjne.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.
Wśród naszych klientów są obcokrajowcy, choć najczęściej są to osoby związane z Polską poprzez więzi rodzinne, jak współmałżonek albo polskie korzenie, albo przez interesy, które prowadzą w naszym kraju. Część z nich to inwestorzy, kupujący lokale pod wynajem. Cudzoziemcy nabywają podobne mieszkania, jak Polacy. W Warszawie największą grupą obcokrajowców spośród klientów są Ukraińcy, ale przykładowo w Szczecinie są to Niemcy, Duńczycy i Szwedzi.
Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development, odpowiedzialny za sprzedaż i marketing
Rośnie zainteresowanie naszymi inwestycjami wśród klientów z Ukrainy i Białorusi, którzy postanawiają osiedlić się w Polsce na stałe i kupują mieszkania na własne potrzeby. Inną grupę kupujących stanowią inwestorzy, którzy poszukują atrakcyjnych mieszkań do zakupu w pakiecie. W tym przypadku główną grupę stanowią klienci z Izraela.
Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic
Wśród cudzoziemców, którzy zdecydowali się na zakup lokalu w naszych inwestycjach w Warszawie przeważali Azjaci – Chińczycy i Koreańczycy. Kolejną grupą są nabywcy z Ukrainy, Rosji i Białorusi. Cudzoziemcy decydują się na zakup mieszkań na własne potrzeby. Wybierają z reguły większe lokale, trzy i czteropokojowe.
Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest
Najwięcej klientów mamy z Polski, jednak zdarzają się klienci, którzy są obcokrajowcami.
Agnieszka Jaworska-Goździewska, specjalista ds. komunikacji wewnętrznej i PR w Nickel Development

Mieszkania w naszych inwestycjach kupowane są przez cudzoziemców raczej sporadycznie. Transakcje zawierane są zwykle z klientami z Unii Europejskiej. Naszych sąsiadów interesują głównie mieszkania o większych powierzchniach, w dobrych lokalizacjach, najczęściej z opcją wykończenia pod klucz.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service
Około 20 proc. naszych klientów to obcokrajowcy, wśród których największą grupę stanowią Ukraińcy. Aby ułatwić im proces zakupu, nasze biuro sprzedaży obsługuje klientów również w języku rosyjskim. Największym zainteresowaniem wśród cudzoziemców cieszą się dwu i trzypokojowe mieszkania nabywane na potrzeby własne. Zdarzają się także klienci z Ukrainy, którzy zaczynają inwestować na rynku nieruchomości w Krakowie.
Marta Drozd-Piekarska, pełnomocnik zarządu Allcon Osiedla

Wśród naszych klientów zdarzają się cudzoziemcy, którzy poszukują wygodnych inwestycji w dobrej lokalizacji i nietuzinkowej architekturze. Pochodzą głównie z Niemiec, Wielkiej Brytanii, czy Skandynawii. Często łączą sprawy zawodowe w Trójmieście z wakacjami. Połączenie tych dwóch celów zakupowych najczęściej skłania ich do zakupu lokali w dwóch naszych projektach - Kamienice Malczewskiego 2 i Tarasy Bałtyku w Gdańsku. Coraz większe zainteresowanie naszymi inwestycjami widzimy również wśród Polaków mieszkających na stałe za granicą, którzy inwestują w apartamenty w Polsce na przyszłość.
Weronika Chylarecka, specjalista ds. marketingu w Blockpol Developer
Wśród naszych klientów zdarzają się cudzoziemcy. Stanowią około 5 proc. wszystkich nabywców. Pochodzą z Belgii, Ukrainy, Białorusi, Wenezueli i Rosji. Najczęściej wybierają duże mieszkania, trzy i czteropokojowe.
Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper
Naszymi klientami są również cudzoziemcy, ale nie mają dużego udziału w całkowitej sprzedaży. W większości przypadków są to małżeństwa mieszane lub Polacy, którzy w latach 70-tych i 80-tych wyemigrowali z naszego kraju. Teraz wracają do Polski albo wysyłają dzieci na studia do Gdańska. To również grupa osób inwestujących w nieruchomości na naszym rynku, planujących wynajmować mieszkania. Zagraniczni klienci pochodzą głównie z Norwegii, USA, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Mieszkańcy poszczególnych krajów mają różne preferencje inwestycyjne. Amerykanie z reguły wybierają duże mieszkania, bo przyzwyczajeni są do dużych powierzchni. Klienci z Europy decydują się raczej na lokale dwupokojowe o metrażu około 40-45 mkw. Wśród nabywców w osiedlu Nowe Rokitki, które realizujemy w okolicy Tczewa zdarzają się także klienci z Ukrainy oraz ze Słowacji.

Autor: Dompress.pl